Yeni eğitim ve öğretim döneminde çocuklarınızın beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz?

Yeni eğitim ve öğretim yılında 1.300.000’e yakın çocuk okul yaşamına başlayacaktır. Eğitim ve öğretim kurumları olan okullar; bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden büyüme ve gelişimleri hızla devam eden çocuklara hizmet vermektedir.

Okul çağındaki çocuklarınızın büyüme ve gelişmeleri; beslenme durumları ile yakından ilişkilidir. Yeterli ve dengeli beslenme, çocuğunuzun sağlığını doğrudan etkilediği gibi okul başarısı üzerinde de önemsemeniz gereken bir etkiye sahiptir.

okul, sınıf, çocuk, başarı, el kaldırma

Sağlıklı beslenmesi önemsenmeyen çocuklarda; dikkat dağınıklığı, odaklanma güçlüğü, algıda düşme, öğrenme zorluğu hatta davranış bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak  ağız yaraları, kulak enfeksiyonu, grip ve sinüs enfeksiyonları gelişebilmektedir.

Dört yapraklı yonca, 4 besin grubu

Okul çağı çocukları aşağıda yer alan dört besin grubunun tamamını yeterli miktarlarda ve dengeli şekilde tüketmelidir:

  • Süt ve süt ürünleri,
  • Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve yağlı tohumlar,
  • Sebze ve meyveler,
  • Ekmek, tahıl ve türevleri

Çocuk diyetisyeni, okul diyetisyeni, pediatri beslenme uzmanı, okulda beslenme uzmanı

Çocuğunuz, güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayarak öğün atlamadan ve ara öğün yaparak beslenmelidir. Diyetisyenleri aksini belirtmemişse çocuğunuz ara öğünlerde süt, yoğurt, kefir veya ayrandan birini seçerek taze mevsim meyveleri ya da kuru meyvelerle birlikte tüketmelidir. Ayrıca ceviz, badem veya kavrulmamış fındıktan biri ile beraber kuru meyve iyi bir ara öğün olabileceği gibi; çocuklarınız sütlü tatlı, sağlıklı sandviç ya da tost tüketilebilirler.

okulda sağlıklı beslenme, elma, kırmızı elma, kulaklık, kitap, kütüphane

Çocuklarınızın beslenme çantalarını, Diyetisyen önerisi doğrultusunda planlayarak ve aile – çocuk işbirliği içinde özenle hazırlamalı ve günlük olarak temizlemelisiniz.

Çocuk spor, basketbol, 6, altı, gençlik ve spor, okulda spor

Çocuklarınızı, spor dalları ile tanıştırarak kendi belirledikleri spor dalı ile ilgilenmelerini desteklemelisiniz. Çocuklarınızın; Aile Hekimi, Göz Hastalıkları Uzmanı ile Beslenme ve Diyet Uzmanı tarafından değerlendirilmesini sağlayarak koruyucu sağlık önlemlerini almalısınız. Çocukluk çağı beslenmesi ve sağlıklı beslenme çantasının oluşturulması için mutlaka Diyetisyen ile görüşmenizi öneriyor; çocuklarınızın sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim-öğretim dönemi geçirmelerini diliyorum.

773 kişi okudu
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

“Yeni eğitim ve öğretim döneminde çocuklarınızın beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz?” yazısına 4 yorum yapıldı

  1. Merhaba İsmet Bey, öncelikle işe kefirin yararlarından bahsederek başlayabilirsiniz. (Kefirin sağlığa etkileri ile ilgili hazırladığım yazımı yakında yayımlayacağım). İlk adımda başarı sağlayamazsanız kefirin bir kısmını süt ile sunmayı deneyin. Bu adım da başarılı olmazsa, kızınızın zamana ihtiyacı var demektir. Kefirli sütlaç ve muzlu kefir gibi tarifler geliştirerek tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir