Zeytinyağı,  zeytin meyvesinden elde edilen bitkisel sıvı yağdır.

İçerdiği MUFA (tekli doymamış yağ asitleri) nedeniyle zeytinyağı; kalp-damar hastlalıklarına, inflamasyona (enfeksiyon) ve kanser türlerine karşı kullanılıyor.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

Zeytinyağı, yapısında barındırdığı polifenoller nedeniyle antioksidan etkinlik gösteriyor.

İçerdiği oleuropein nedeniyle zeytin yağının; antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antioksidan ve anti-aging özellik gösterdiği belirtiliyor. HIV gibi enfeksiyonların bireyler arası geçişini yavaşlattığı ifade ediliyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Düzenli olarak zeytinyağı kullanan bireylerde total kolesterolün ve LDL kolesterolün düştüğü, HDL kolesterolün yükseldiği belirtiliyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

Ayrıca tanen, organik asitler ve uçucu yağlar içermesi nedeniyle zeytin yaprağının inatçı enfeksiyonlara karşı kullanılabileceği belirtiliyor.

zeytin, zeytin meyvesi, zeytin ağacı

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, salatalarında 1 tatlı kaşığı (5 gram, 45 Kcal) zeytinyağı tüketebilirler.

diyetisyen, diyet yazan doktor, beslenme uzmanı, diyetetik uzmanı, beslenme uzmanı

Zeytinyağı hakkında detaylı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

440 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir