Türk mutfağında önemli bir yeri olan yoğurt, fermente bir süt ürünüdür.

1 • Yoğurt, bağışıklığı destekler

Mide ve bağırsak sisteminde, 400’ün üzerinde farklı mikroorganizma çeşidi bulunduğu tahmin ediliyor. Yoğurtta bulunan probiyotikler bağışıklık sistemini desteklemektedir.

koronavirüs, maske, uzakdoğu, çin

2 • Yoğurt, sindirimi kolaylaştırır

Yoğurttaki laktoz miktarının süte göre daha az olması, yoğurdun sindirimini kolaylaştırıyor.

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

3 • Yoğurt, kemik erimesine karşı kullanılabilir

Yoğurtta bulunan Kalsiyum, kemik ve diş sağlığını koruduğundan osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde yoğurt tüketimi büyük önem taşıyor.

kemik, iskelet, maket

4 • Yoğurt, enerji üretimini destekler

Yoğurt, hücre çoğalmasında ve yenilenmesinde etkili olan DNA ve RNA’nın temel parçalarından olan Fosfor yönünden zengin bir besin olduğundan enerji üretimine yardımcı oluyor.

kefir, süt, süt ürünleri, ayran, çilek

5 • Yoğurt, büyüme ve gelişmeyi destekler

Özellikle yoğurdun yeşilimsi suyu; büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevli olan Riboflavin vitaminince zengindir. Bu nedenle yoğurdun suyunu dökmeyerek ayran, cacık ya da kefirlerinizde kullanabilirsiniz. Yoğurt hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

785 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

4 soruda: “Süt” – Momentum · 26 Mayıs 2020 18:02 tarihinde

[…] tüketmek istemeyen bireyler; yoğurt, ayran ve kefiri rahatlıkla diyetlerine […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir