Yeşil mercimeğin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada önemli etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir.

1 • Yeşil mercimeğin sağlığa katkıları nelerdir?

  • Kansere karşı koruyucu olduğu bildirilmektedir.
  • Diyabetle yaşayan bireylerin kan şekeri kontrollerini kolaylaştırmaktadır.
  • Kabızlık sorununa karşı kullanılabileceği belirtilmektedir.

1 su bardağı yeşil mercimekte, 39 gram lif (diyet posası) bulunduğundan yeşil mercimek; kolesterolü düşürmekte, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik göstermektedir.

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

2 • Yeşil mercimek, hangi miktarda tüketilmelidir?

Sağlıklı bireyler, haftada en az 4 su bardağı kadar kuru baklagil (yeşil mercimek, kuru fasulye, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi) tüketmelidir.

yeşil mercimek yemeği

3 • Yeşil mercimekte ne kadar protein bulunur?

1 su bardağı (150 g) kadar yeşil mercimekte 35 gram protein bulunmakadır.

yeşil mercimek yemeği

4 • Yeşil mercimek, ağırlık kaybını destekler mi?

Bitkisel protein içeriği yüksek olan yeşil mercimek, ağırlık kaybını desteklemektedir. Ayrıca yeşil mercimek; uzman diyetisyen denetiminde yürütülen beslenme tedavilerinde kırmızı et, tavuk ve hindi gibi besinlerle değişimli olarak önerilmektedir.

Yeşil mercimek hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

Kapak görselinin kaynağı
Diyetkolik (02.04.2020). https://www.diyetkolik.com/kac-kalori/vejetaryen-yesil-mercimek/

334 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir