Antioksidan ve antienflamatuar (iltihap giderici) özellikleri ile tanınan yeşil çay; epigallokateşin gallat (EGCG), epigallokateşin, epikateşin gallat ve epikateşin gibi polifenol ismi verilen çok sayıda yararlı bileşen içeriyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay bitkisi

1 · Yeşil çay, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor

Yeşil çayın içerdiği kateşinlerden en önemlisi olan epigallokateşin gallat, LDL kolesterolün damarlara verdiği tahribatı azaltıyor.

demleme yeşil çay, yeşilçay

2 · Yeşil çay, prostat kanseri riskini azaltıyor

Her gün beş kupa yeşil çay tüketen bireylerin, prostat kanserine yakalanma risklerinin %48 oranında azaldığı bildiriliyor.

beyazçay, yeşilçay, bitki çayı, yeşil çay, beyaz çay

3 · Yeşil çay, miktarı sınırlanarak tüketilmeli

Uzman diyetisyen denetiminde planlanan beslenme programlarında sıklıkla yer verilen yeşil çay, hipoglisemili (kan şekeri düşüklüğü) hastalarda kullanılmamalıdır. Sağlıklı bireyler günde 5 kupadan fazla yeşil çay içmemelidir.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Yeşil çay hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

691 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir