Tedavi etme, iyileştirme ve sağaltım anlamlarına gelen kür; tedavi etkeninin seri halde, düzenli aralıklarla ve belirli dozlarda tekrarlanarak uygulandığı tedavidir.

Diyetisyen, besin analizi, diyet gözlemi, beslenme doktoru

Kürler; kanser hastalıkları ve obezite başta olmak üzere pek çok hastalığı tedavi etme amacıyla medyada geniş yer buluyor. Ağırlık kaybına yönelik kürlerin, metabolik hızı artırdığı ya da yağ yakımını desteklediği iddia edilse de henüz bu yönde bilimsel kanıt bulunmuyor.

renkli içecek, yaz içecekleri, zayıflama kürleri, pembe su, pipet

Obezite tedavisinde etkili olduğu iddia edilen kürlerin çoğunlukla belli bir ya da birkaç besini öne çıkartarak bu besinlere yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı ve iştah kesici gibi anlamlar atfettiği görülüyor.

  • Zayıflatan lahana kürü
  • Yağ yakan soğan suyu kürü
  • Metabolizma hızlandıran yoğurt kürü
  • Bel incelten sarımsak kürü
  • Basen eriten ceviz suyu kürü

Hiçbir besin tek başına bölgesel zayıflama sağlamaz, yağ yakmaz ve metabolizma hızlandırmaz.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

Modern tıpta obezitenin tedavisi; sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteden oluşmakta, özel durumlarda ilaç tedavisi ya da bariatrik cerrahi seçenekleri değerlendirilmektedir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Siz siz olun, ağırlık kaybı veya obeziteye yönelik girişimlere başlamadan önce hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.092 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir