Hayvansal kaynaklı hiçbir besini tüketmemeyi ilke edinen vegan bireyler, bu besinlerde yüksek miktarda bulunan bazı besin ögelerinden yetersiz beslenebiliyor.

vegan, vejeteryan, vejateryan, vejetaryen

1 · Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “B12 vitamini”

B12 vitamini, DNA üretiminden ve sinir dokusunun sağlığından sorumludur.

  • Pernisiyöz anemi
  • Megaloblastik anemi
  • Kanda ve idrarda metil malonik asit artışı
  • Homosistein düzeyinde artış

B12 vitamini eksikliğinde yukarıdaki durumlar görülebiliyor. Vegan yaşayan bireyler, uzman diyetisyenleri ile görüşerek beslenmelerini mutlaka düzenlemelidir.

bamya, yeşil, yeşil sebzeler, sebze, ızgara, vegan, vejetaryen

2 · Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “D vitamini”

Kandaki kalsiyum ve fosforun ideal sınırlar içinde kalmasını sağlayan D vitamini; aynı zamanda kalsiyumun emilimini destekliyor. Kemik ve dişlerin gelişmesini ve güçlenmesine yardımcı olan D vitamini, yetişkinlerde osteomalazi hastalığını önlüyor.

diş, diş teli ,diş maket

3 · Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “Kalsiyum”

Vücut ağırlığının %1,5’undan fazlasını oluşturan kalsiyum, insan bedeninde en yüksek miktarda bulunan mineraldir. Kalsiyumun tamamına yakını kemiklerde ve dişlerde yer alırken, az miktarı yumuşak dokuda bulunuyor. Kalsiyumun görevleri şunlardır:

  • Kemiklerin ve dişlerin oluşumunu ve devamlılığını sağlar.
  • Kas dokusunun işlev görmesini sağlar.
  • Kalpte kan akışını düzenler.
  • Kan pıhtılaşmasında görev alır.

kemik, röntgen, eklem

4 · Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “Demir”

Enzim ve proteinlerin pek çoğunun yapısında yer alan demir, toplumda yetersizliği en sık görülen beslenme sorunlarının başında geliyor. Demirin vücutta gördüğü işlevler şunlardır:

Kış kabağı, kasım kabağı, kabak sebzesi, sakız kabağı

5 · Vegan yaşayan bireylerin almaları gereken 5 besin ögesi: “Çinko”

İnsülin hormonunun ve pek çok enzimin yapısına katılan çinko; büyüme, gelişme, üreme ve gebelik dönemleri için elzem bir besin ögesidir.

bağımlılık, tedavi, hekim, terapi, madde, danışmanlık

Vegan yaşayan bireylerin, hekim takiplerini aksatmamalarını ve gerektiğinde besin takviyesi kullanmalarını öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

562 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir