Hüzün, keder, elem… Birçok ismi olan üzüntü duygusunun sizi nasıl etkilediğini bir düşünün. Acı veren ve içimizi parçalayan bu duyguyu yaşamayı hiçbirimiz istemesek de, o zaman zaman kapımızı çalar.

depresyon, bağdaş, kadın, yatak, oturnak, bunalım

Kendi hayatımızdan uzaklaştırmak istediğimiz gibi, genellikle başkalarının üzülmesini de istemeyiz. Olaylar karşısında üzüntü tepkisi veren birine “Ağlama lütfen!”, “Buna mı üzüldün?”, “Hadi üzülme artık.” gibi cümleler kurarız. Peki üzüntüye neden tahammül edemiyoruz?

kadın,mor,ağlama,üzüntü
Karşımızdaki kişi üzüldüğünde genellikle elimizden bir şey gelmez. Belki de üzülen kişiye karşı hissettiğimiz sorumluluk karşısında ne yapacağımızı bilmemenin verdiği çaresizlik ve suçluluk hisleri bu tahammülsüzlüğü yaratmaktadır.

Yardım, yardım eli uzatmak, depremde yardım, karanlık, el ele
O halde, üzülen kişiye acı veren ve yanındaki diğer kişileri zaman zaman çaresiz hissettiren hüzün duygusu ne işe yarar? Temel duygularımızdan biri olan üzüntü, doğaldır ve birçok işlevi vardır.

zorbalık-anksiyete-okul-çocuk-siberzorbalık-teknoloji-çocuklar-psikoloji-çocuk psikolojisi-öğretmen
Üzüntü, bir kayıp sonrası ortaya çıkar. Bu kayıp gerçek olabileceği gibi bizim zihnimizde yarattığımız bir algı da olabilir. Severek kullandığımız bir eşyamızın bozulması, işten çıkarılmamız, arkadaşımızın bizi artık sevmediğini düşünmemiz, ayrılık yaşamamız, başarısız hissetmemiz, bir yakınımızın yaşamını yitirmesi üzülmemize sebep olur.


İfade etme şekli kişiden kişiye, kültürlere ve zamana göre değişen üzüntünün temel işlevi bağ kurmaktır. Üzüntüyü yaşamak bir şekilde “Acı çekiyorum, beni anla ve yanımda ol.” demektir. Böylece üzüntü; kayıp yaşadığımız zamanlarda bağ kurmamızı, destek almamızı ve var olan ilişkilerimizi güçlendirmemizi sağlar.


Doğal ve gerekli olan üzüntü duygusuyla birlikte:

  • hayatta bizim için neyin önemli olduğunu sorguladığımız bir sürece gireriz,
  • diğerleriyle ilişkilerimizi gözden geçiririz,
  • insanlar olarak birbirimize ihtiyacımız olduğunu hatırlarız.
475 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir