Yeterli ve dengeli beslenmede önemli bir yeri bulunan sütün, %87’si sudan, %5’i karbonhidratlardan, %3,5’i yağlardan, %3,4’ü proteinlerden ve %0,7’si minerallerden oluşuyor. (Bu oranlar, tam yağlı süt için geçerlidir).

beyaz, süt, içecek, bottle, matara, termos, ayran

1 • Sütte hangi besin ögeleri bulunuyor?

Demir minerali ve C vitamini dışında neredeyse tüm besin ögelerini içeren süt; A vitamini, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır.

incir, imbik, süt

2 • Süt hangi hayvanlardan üretiliyor?

Ülkemizde üretilen sütün tamamına yakını (%92) inekten elde edilirken keçi, koyun, manda, eşek ve deveden de üretiliyor.

çilek, süt, ara öğün, yemek, menü, öğün, yemek, sağlıklı tarif

3 • Süt tüketiminin yararları nelerdir?

  • Tokluk hissini artırarak obeziteyi önleyebiliyor.
  • Diyabet, hipertansiyon ve kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.
  • Kemik sağlığının korunmasını destekliyor.
  • Diş çürüklerini önleyebiliyor.

Tüm bu yararlarının yanında sütün otoiümün hastalıkları tetiklediği, alerjik hastalıklara neden olduğu ve ilerleyen yaşlarda görülen akneden sorumlu olduğu ifade ediliyor.

uzman diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

4 • Süt yerine hangi besinler kullanılabilir?

Süt tüketmek istemeyen bireyler; yoğurt, ayran ve kefiri rahatlıkla diyetlerine ekleyebilirler. Vegan beslenen bireyler ise; pirinç, soya, badem, kaju, yulaf ve kenevir sütü kullanabilirler.

yoğurt, kırmızı meyveleri kaşık

Kefir ve yoğurt arasındaki farkları buradan, kefir mayalama işlemini buradan okuyabilirsiniz. Süt hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

704 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

8 soruda: “Kolajen” – Momentum · 3 Eylül 2020 11:38 tarihinde

[…] Prolin: Yumurta, buğday, süt ve ürünleri, mantar, kuşkonmaz ve lahana […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir