Uygun yöntemlerle kurutulan sumak meyvesinin, sofra tuzuyla karıştırılarak öğütülmesiyle sumak baharatı elde edilmektedir. Tanen, antosiyanin, flavonoid, terpenoid, fenolik asit içeren sumak, özellikle Gallik asit ve türevleri nedeniyle güçlü bir antioksidan etki1 göstermektedir.

sumak baharatı, sumak meyvesi, sumak baharatı

1 • Sumak, Koronavirüs’e karşı etkili mi?

Sosyal medyada sumağın Koronavirüs’e karşı kullanılabileceğine dair açıklamaların yapılması, bu baharata yönelik ilgiyi artırmıştır. Bakterisid (bakteri öldürücü) etkinliğe sahip olan ve Prosiyanidin içeren sumağın, virüs üzerindeki etkisine yönelik yapılmış bilimsel çalışma2 bulunmamaktadır.

koronavirüs, maske, uzakdoğu, çin

2 • Diyabetle yaşayan bireyler, sumak tüketebilir mi?

Çay şeklinde demlenerek düzenli olarak tüketilen sumak; diyabetle yaşayan bireylerin açlık hislerini, ağız kuruluklarını ve halsizliklerini azaltmaktadır.

sumak baharatı, sumak meyvesi, sumak baharatı

3 • Sumak, ağız hijyenini sağlamada kullanılabilir mi?

Malik asit ve Sitrik asit gibi organik asit içeriği1 nedeniyle ekşi bir tada sahip olan sumak, diş eti kanamalarının durdurulmasında ve ağız hijyeninin sağlanmasında kullanılabilir. 1 su bardağı saf suya 1 tatlı kaşığı kadar sumak baharatı ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

4 • Sumağın kabızlığa neden olduğu doğru mu?

İshal tedavisinde kullanılabilen sumağın aşırı tüketiminin konstipasyona (kabızlık) neden olabileceği2 belirtilmektedir.

sumak baharatı, sumak meyvesi, sumak baharatı

5 • Sumak, ağırlık kaybını destekler mi?

Sumak baharatının ya da sumaktan elde edilen çayın obezitenin beslenme tedavisinde etkili olduğuna dair yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

tırnak, kırmızı, oje, kupa, içecek

6 • Sumak çayı nasıl hazırlanır?

  • 1 su bardağı içme suyunu cezveye ekleyerek ısıtmaya başlayınız.
  • 1 tatlı kaşığı sumağı suya ekleyerek karıştırınız.
  • Karışım kaynamaya başladığı an ocağı söndürünüz.

10 dakika sonra karışımı süzerek tüketebilirsiniz. Hipertansiyon ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireylerin sumak çayını tüketmelerini önermiyorum. Sumak hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

Yararlanılan kaynaklar

1 • Karadaş, Ö. (2019). Işınlama işlemi uygulanmış sumak (Rhus coriaria L.) meyve yağlarının fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans tezi

2 • Türkiye Gazetesi (27.03.2020). Prof. Dr. Erdem Yeşilada: “Sumak, koronavirüs için faydalı mı” turkiyegazetesi.com.tr/saglik/691383.aspx

600 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir