Enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar, sporcular için temel enerji kaynağıdır. Diyet lifi (posa) olarak adlandırılan sindirilemeyen karbonhidratlar ise kalın bağırsağın sağlıklı olarak çalışmasını sağlayarak zararlı maddelerin bağırsaklarda uzun süre kalmasını engelliyor.

erkek sporcu, dumbell, kol, biceps, damar

Proteinler ise hücrelerin esas yapısını oluşturan amino asitlerin üretilmesini sağlıyor.

siyah beyaz, spor salonu, koşu bandı, fitness salonu

Spora başlayan bireylerin pek çoğu, diyetlerinden karbonhidratı tamamen çıkartarak yalnızca protein içeren besinleri tüketmeye başlıyor. Spor beslenmesinde karbonhidratlar ve proteinleri kombine olarak, dengeli bir örüntü oluşturacak biçimde kullanılmalı.

siyah beyaz, erkek sporcu, barfiks, sırt, spor salonu

Kaslarda enerji olarak kullanılan karbonhidratlar yetersiz alınırsa sporcunun yorgunluğu artar, performansı düşer, yaşam kalitesi düşer ve kas gelişimi olumsuz etkilenir. Geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

361 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Sporcular için proteinler dostken karbonhidrat düşman mı? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 12 Nisan 2020 18:32 tarihinde

[…] Enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar, sporcular için temel enerji kaynağıdır. Diyet lifi (posa) olarak devamı… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir