Kişinin atletik performansına uygun beslenme uygulamalarını ifade eden spor beslenmesi, sporcu sağlığını koruyarak performans gelişimini amaçlıyor. Spor beslenmesi, mutlaka uzman diyetisyen denetiminde sporcuya özgü planlanmalı ve sporcu uygun aralıklarla takip edilmelidir.

Sauna, havlu, yeşil, spor salonu

Uzman diyetisyen denetiminde spor beslenmesinin yararları nelerdir?

  • Sporcunun antrenman performansı yükselir.
  • Spor sonrasında toparlanma süresi en aza düşer.
  • Sporcunun genel performansı yükselebilir.
  • Sporcunun, zorlu fiziksel performans gerektiren sporlarda daha sağlıklı kalması desteklenir.

Uzman diyetisyen denetiminde beslenme danışmanlığı, sporcunun özel durumlarına göre esneklik gösterebilmektedir.

Erkek diyetisyen, manav alışverişi, kese kağıdı, yeşillik

Spor beslenmesi hem sporcuya hem de spor branşına özgü olarak planlanıyor. Sporcunun yaşı, fiziksel özellikleri, biyokimyasal bulguları, geçirdiği operasyonlar, hastalık geçmişi, kullandığı ilaçlar, aldığı besin destekleri, beslenme alışkanlıkları, besin alerjileri ve intoleransları; uzman diyetisyen tarafından değerlendirilerek sporcu ile birlikte beslenme programı belirleniyor.

Yaptığınız spora uygun besleniyor musunuz?

Spor yapmaya başlayan bireyler, çoğunlukla sosyal medya platformları, web siteleri veya spor dergilerinden beslenmeleri konusunda bilgi ediniyor. Bu bilgilerin pek çoğu uzman diyetisyen tarafından yazılmamış hatalı içeriklere sahip. Bu nedenle yaptığınız spora özgü beslenme hakkında bilgi edinmek için mutlaka uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

458 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir