Kişinin kendini toplumdan kısmen ya da tamamen uzaklaştırması şeklinde tanımlanan sosyal izolasyon, Koronavirüs pandemisi nedeniyle tekrar gündeme gelmiştir. İlk bakışta çok da olumlu bir izlenim oluşturmayan sosyal izolasyon, yaşam biçiminizi değiştirmeniz için size fırsat tanıyor olabilir mi? Kronik hastalıkların pek çoğu önlenebilir nedenler sonucu ortaya çıktığından hekimler ve biz uzman diyetisyenler, danışanlarımıza öncelikle yaşam biçimlerini değiştirmelerini önermekteyiz.

Dört yapraklı yonca, 4 besin grubu

1 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Sağlıklı beslenin”

Sağlıklı beslenme; dört temel besin grubunun yeterli miktarda ve dengeli biçimde tüketilmesi ile başlar. Tatlı ya da tuzlu paketli tüm gıdaların tüketim miktarı kısıtlanarak C vitamini, D vitamini, F vitamini, B12 vitamini, Selenyum, Bakır ve Çinko içeren besinler dengeli miktarda tüketilebilir. Bununla birlikte uzman diyetisyeninizin önereceği miktarda protein alarak, her gün 2-3 litre saf su tüketmeniz, savunma sisteminizi destekleyecektir. Sosyal izolasyon süresince, bunların yanında sevdiğiniz bitkilerden çay demleyebilir ve yeni tarifler deneyebilirsiniz.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

2 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Egzersiz yapın”

Hafif ve orta şiddette egzersizin bağışıklık sistemi fonksiyonlarını artırdığı ancak yoğun ve uzamış egzersizi takiben bağışıklık sisteminin baskılandığı bildirilmektedir.

Şiddetli egzersiz sonrasında bağışıklığın zayıflayarak virüslerin vücuda girebileceği ifade edilmektedir. Bu nedenle fiziksel aktivite, bir sağlık uzmanı eşiliğinde, kişiye özgü ve kontrollü biçimde yapılmalıdır.

Dambıl, dumbel, dummbel, dummbell, dumbell

3 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Uyuyun”

Çalışmalar, düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Günde 5 saatten daha az uyuyan bireylerde obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları daha yüksek oranda görülmektedir.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

4 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Dinlenin”

Rahat bir nefes alın. Sizi bedensel, ruhsal ve zihinsel açıdan dinlendiren şeyler nelerse bunlara yaşamınızda daha çok yer verin.

tırnak, kırmızı, oje, kupa, içecek

5 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Bağımlılıklarınızı gözden geçirin”

Eğer alkol, teknoloji, sigara ya da madde bağımlılığınız bulunuyorsa psikososyal destek hatları arayarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca tüm dünyada önlenebilir hastalık ve ölüm nedenlerinin başında gelen sigaranın, bağışıklık sistemini zayıflatan bir etken olduğu kabul edilmektedir.

sigara, sigarayı bırakma

6 • Sosyal izolasyonda yaşam değişikliğinin 6 adımı: “Kişisel bakımınızı önemseyin”

Ertelediğiniz kitabı okuyabilir, güzel bir film izleyebilir, evinizi düzenleyebilir ve ortamınızı temiz tutabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

524 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir