Ana vatanı Amerika kıtası olan biber, ilk kez M.Ö. 7500 yıllarında yetiştirilmiştir.

ince tatlı sivri biber

Biberin; sivri biber, çarliston biberi, paprika, dolmalık biber, kırmızı biber ve domates biberi gibi çeşitleri bulunuyor.

kıl biber, sivri biber, ince biber

Sivri biber, taze iken yeşil ve tatlı; olgunlaştığında veya uzun süre güneşe maruz kaldığında ise sarı-kırmızı renk alarak acılaşan biberdir.

Binerin acılık derecesini ölçen araç: Scoville ölçeği

Biberlerin acılık miktarını ölçmek için Scoville ölçeği kullanılıyor.

diyetisyen, beslenme uzmanı, doktor, sağlık profesyoneli

Sivri biber, C vitamini yönünden son derece zengindir. Ayrıca içeriğinde bulunan kapsaisin nedeniyle sivri biber, metabolik hızı artırıyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

3-4 adet orta boy (100 gram) sivri biber, 1 diyet değişimi sebze yerine kullanılıyor. Konu hakkında geniş bilgi için diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

372 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir