SirtFood diyeti, Eczacı Aidan Goggins ve Beslenme Uzmanı Glen Matten tarafından 2016 yılında ortaya konulan popüler bir diyettir.

Sirtfood diyeti, Adele beslenme listesi

1 · SirtFood diyeti neyi amaçlıyor?

SirtFood diyeti, sirtuin proteinini etkinleştiren besinlerin tüketilmesi ve enerji kısıtlaması yoluyla ağırlık kaybını amaçlıyor.

çilek, kırmızı, yeşillik

2 · Sirtuin nedir?

Sirtuin; metabolizma, DNA onarımı, yaşlanma, programlı hücre ölümü ve kanser üzerinde etkili bir proteindir.

dna, DNA, Deoksiribonükleik asit

3 · SirtFood diyetinde hangi besinler kullanılıyor?

SirtFood diyetinde yukarıdaki besinler kullanılıyorken kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta, süt, yoğurt, kefir ve peynir kısıtlanıyor.

ceviz, taze ceviz, yeşil

3 · SirtFood diyeti nasıl uygulanıyor?

SirtFood diyeti, iki aşamadan oluşuyor.

SirtFood diyetinin birinci aşaması

Birinci gün: 1 ana öğün ve üç porsiyon yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1000 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

İkinci gün: 1 ana öğün ve üç porsiyon yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1000 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Üçüncü gün: 1 ana öğün ve üç porsiyon yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1000 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Dördüncü gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Beşinci gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Altıncı gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Yedinci gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

siyah çikolata, bitter

SirtFood diyetinin ikinci aşaması

14 günden oluşan bu aşama, ağırlığı koruma dönemi olarak ifade ediliyor.

Sekizinci ila yirmi birinci günler: 3 ana öğün ve bir porsiyon yeşil içecekten oluşan 1 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır.

mandalina, mandarin, turunçgiller,

Daha fazla ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, 21 günü tamamladıktan sonra başa dönebiliyorlar.

4 · SirtFood diyetini neden önermiyorum?

SirtFood diyetini; tek tip besinlerden oluşması, hayvansal kaynaklı protein içeren besinlere yer vermemesi, enerji değerinin kısıtlı olması ve kronik hastalıklarla yaşayan bireylere uygun öğün düzeninin bulunmaması nedeniyle uygulamanızı önermiyorum.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Düşük kalorili bir diyet olması nedeniyle SirtFood diyeti, ağırlık kaybetmenize yardımcı olabilir ancak diyet sona erdiğinde kaybettiğiniz ağırlığı geri almanız muhtemeldir. Bu diyet, sağlığınız üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olmak için çok kısadır.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme konusunda uzman bir diyetisyenden destek almanız, ağırlığınızı kaybetmenize ve korumanıza destek olacaktır. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

399 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir