Psikoloji Yazıları,  Sigara Bırakma Yazıları

Sigara bırakmaya ne kadar kararlısınız?

Daha önceki yazılarımızda sigara kullanımının bağımlılık mı yoksa alışkanlık mı olduğundan ve sigara bırakma yöntemlerinden bahsetmiştik. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise sigarayı bırakma sürecine nasıl hazırlanabileceğinizden bahsedelim.


Sigarayı bırakırken yapılacak davranış değişikliklerinden veya çevre düzenlemelerinden önce bırakma sürecine girme konusunda ne kadar kararlı ve istekli olduğunuzu bilmelisiniz. Ne kadar motive ve kararlı olduğunuzu görebilmek adına sigara ile olan ilişkinizi incelemelisiniz.

Başlayalım:

  • Sigara kaç senedir hayatınızda?
  • Günde kaç adet sigara kullanıyorsunuz?
  • Genellikle nerede ve kimlerle daha çok kullanmaktasınız?
  • Günün hangi saatlerinde sigara içmek için daha önemli?

Bu soruları kendinize sorarak sigaranın hayatınızın neresinde yer aldığına dair bir gözlem yapabilirsiniz.

Neden sigarayı bırakmak istiyorsunuz? Bunca yıl kullandığınız sigarayı hayatınızdan çıkarmak için nedenlerinizi maddeler halinde sıralamanız oldukça önemlidir. Bu nedenleri spesifikleştirmeli ve daha ayrıntılı şekilde yazmalısınız. “Hasta olmak istemiyorum.” yerine “Bazı yakınlarımın da mücadele ettiği göğüs kanserine yakalanmak beni kaygılandırıyor. Kanser olmak istemiyorum.” diye yazabilirsiniz. Sigara bırakma nedenleriniz bütçeniz, sağlığınız ve diğer insanlarla iletişiminiz ile ilgili olabilir.

Sigarayı bırakma nedenlerinizi net ve gerçekçi şekilde yazdıktan sonra şunu düşünün:

  • Sigarayı bırakmak hayatımı olumsuz yönde nasıl etkiler?
  • Sigarayı bırakmamın dezavantajları nelerdir?

Bu sorulara da net ve daha gerçekçi cevaplar vermelisiniz. Örneğin; “Arkadaşlarımın çoğu sigara kullanıyor. Sosyal çevremden uzaklaşınca daha yalnız hissedebilirim.” gibi.

Sıraladığınız dezavantajlı durumlar aynı zamanda sigarayı bırakmanızı engelleyen süreçler olabilir. Bunun üzerine düşündükten sonra sigara bırakmanın avantajlarını sıralayın: Sigarayı hayatınızdan çıkardıktan sonra ne gibi olumlu değişiklikler sizi bekliyor?

Sorulara tek başınıza cevap vermeniz kendinizi gözlemlemenizi kolaylaştıracaktır. Bir kâğıda veya deftere maddeler halinde not aldığınız yanıtlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sigarayı bırakmanın size getireceği avantajları ve dezavantajları bir teraziye koyar gibi karşılaştırın. Hangi maddeler daha ağır basıyor? Son olarak bu maddelerin size ne kadar uyduğunu ve gerçekçi olduğunu değerlendirmek adına bir yakınınızdan destek alabilirsiniz.

Tüm bunları denediğinizde sigara bırakmaya ne kadar kararlı ve yakın olduğunuzu göreceksiniz. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğiniz zamanlarda aldığınız notları gözden geçirmek size fayda sağlayacaktır.

194 kişi görüntüledi
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

Psikolog Cenk Umur, 1991 yılında Balıkesir‘de doğmuştur. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Odunpazarı 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

3 Yorum

  • Psikolog Cenk UMUR

    Merhaba Meral Hanım, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir kişinin sağlığını tehlikeye attığını görmek üzücü olabiliyor. Bunun için bir şeyler yapmak istemeniz çok güzel. Ancak eşiniz bir yetişkin olduğundan sigara bırakma sürecine girmeye kendisinin karar vermesi gerekmektedir. Kendisinin böyle bir niyeti yoksa sizin bu konudaki talepleriniz ve söylemleriniz iletişiminizde gerginlikler ortaya çıkarabilir. Sigara bırakmaya karar vermek ve bırakmak çok kolay bir süreç olmayabiliyor. Sizin eşinize destek olmanız oldukça önemli. Onun sağlığı hakkındaki endişelerinizi sakin bir şekilde dile getirip, sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu hatırlatıp, bırakma yöntemleri hakkında bilgi edinebileceğinden bahsedebilirsiniz. Bırakma sürecine girdiğinde veya sağlığıyla ilgili attığı her adımda yanında olduğunuzu hissettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir