Eleuthero ismiyle de bilinen Sibirya ginsengi; yorgunluğu gidererek fiziksel performans düzeyini ve bağışıklık sistemini yükseltmek için kullanılan bir besin desteğidir.

1 Sibirya ginsenginin içeriği

Sibirya ginsengi; eloterozid B, eloterozid C ve polisakkarit içermektedir.

sibirya cinsengi, sibirya ginsengi, eleuthero

2 Sibirya ginsengi, egzersiz kapasitesini artırır

Strese karşı koruyucu etkisi ile tanınan sibirya ginsengi, mental ve fiziksel performansı artırarak egzersiz kapasitesini yükseltmektedir.

Egzersiz danışmanlığı, spor koçu, fizyoterapi doktoru, fizik tedavi desteği

3 Sibirya ginsengi, antibiyotik etkinliğini artırır

Sibirya ginsenginin virüslere karşı koruyucu olduğu, antibiyotiklerle birlikte alındığında bakterilerin daha kolay yok olduğu ve gribal enfeksiyona karşı kullanılabileceği bildirilmektedir.

soğuk algınlığı, grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

4 Sibirya ginsengi, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur

Sibirya ginsenginin, total kolesterolü düşürerek kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılabileceği belirtilmektedir.

kalp, maket, damar, koroner arter

5 Sibirya ginsengi, bir antioksidan madde gibi işlev görmektedir

Sibirya ginsenginin, alkol ve diğer toksinlerin zararlı etkilerine karşı vücudu koruduğu ifade edilmektedir. Ayrıca vücudu radyasyon ve kemoterapinin zararlı etkilerine karşı koruduğu belirtilmektedir.

immün sistem, imun sistem, immun sistem, bağışıklık, mikrop

6 Sibirya ginsengi, rastgele kullanılmamalıdır

Sibirya ginsengi; hekim ya da uzman diyetisyen denetiminde 6-8 hafta boyunca kullanıldıktan sonra ara verilmelidir.

Diyetisyen, online diyet, beslenme uzmanı, doktor

7 Sibirya ginsengi, hipertansiyonlu hastalarca kullanılmamalı

Hekim ya da uzman diyetisyen tarafından günlük 300-400mg dozunda önerilebilen Sibirya ginsengini hipertansiyonlu hastaların kullanması sakıncalıdır.

Sibirya ginsengi (Eleuthero) hakkında detaylı bilgi için hekim, uzman diyetisyen ya da eczacınız ile görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

 

681 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

3 yorum

İlaç kullanırken dikkat etmeniz gereken 5 bitki! – Momentum · 10 Haziran 2020 10:01 tarihinde

[…] Coumadin, Plevix, Karum, Persantin gibi antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç alıyorsanız ginseng ya da gingko biloba (mabet ağacı) […]

Besin takviyesi kullanırken dikkat etmeniz gereken 5 ilaç! – Momentum · 10 Haziran 2020 10:09 tarihinde

[…] Coumadin, Plevix, Karum, Persantin gibi antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç alıyorsanız ginseng ya da gingko biloba (mabet ağacı) […]

Asya ginsengi – Momentum · 15 Haziran 2020 09:23 tarihinde

[…] Sibirya ginsenginde olduğu gibi baş ağrısı ve tansiyon yüksekliğine neden olabildiğinden, hipertansiyon başta olmak üzere kronik hastalıkla yaşayan bireylerin hekimlerine ve uzman diyetisyenlerine danışmadan Asya ginsengini kullanmamalarını öneriyorum. Sağlıklı günler. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir