Şeker kamışı ya da pancarından üretilen sofra şekeri, glikoz ve fruktozdan oluşuyor.

Beyaz şeker, şeker pancarı, sugarbeet

Şeker pancarı

Şeker en çok bu besinlerde bulunuyor:

  • Bisküvi, kek, kurabiye, çikolata, gofret ve şekerlemeler
  • Gazlı içecekler, hazır meyve suları ve enerji içecekleri
  • Bal, reçel ve marmelat
  • Hamur tatlıları
  • Makarna sosları ve salata sosları

insülin direnci, siyah, tatlı, sofra, şeker

Son dönemde gelişmiş toplumların şeker tüketiminde dikkat çekici bir artış görülüyor.

şeker, şekerleme, sugar, sweet, toz şeker, rafine şeker

Çok miktarda tüketilen şeker, yağ hücrelerinin genişlemesine neden oluyor. Özellikle beyaz yağ hücrelerindeki değişiklikler; IL-1, IL-6 ve TNF-α salımını uyararak inflamasyonu (yangı, iltihaplanma) başlatıyor. Aşırı şeker tüketiminin neden olduğu bu inflamasyon, obezitenin önemsenmesi gereken nedenlerinden biri olarak görülüyor.

şeker, şekerleme, sugar, sweet, toz şeker, rafine şeker

Şekerin yine inflamasyonu tetikleyerek MS (Multipl skleroz; merkezi sinir sistemine etkiyerek kendini ataklarla belli eden kronik nörolojik bir hastalık) ve kanser türlerinin gelişmesi için uygun ortamı oluşturduğu bildiriliyor.

şeker, şekerleme, sugar, sweet, toz şeker, rafine şeker

Şekere ilişkin olumsuz yorumlar her ne kadar haklı gibi görünse de bu hastalıkların tek nedeninin şeker tüketimi olmadığını hatırlatıyorum. Diyetinizdeki sofra şekerini azaltarak yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermenizi öneriyorum. Şeker hakkında detaylı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

649 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Şeker bağımlılık yapar mı? – Momentum · 3 Haziran 2020 14:51 tarihinde

[…] Şeker, zehir mi? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir