Şekerin zararlı olduğunu düşündüğünüz halde çikolata, pasta ve baklava gibi şekerli besinleri tüketmekten vazgeçemiyor olabilirsiniz. Hatta şekerli besinlere karşı koymak size imkansız gelebilir. Bu durumda şekerin bağımlılık yaptığını söyleyebilir miyiz?

psikoloji, beyin, alanlar, uzmanlık, uzman psikolog

Ödül mekanizması

Beynimizin ödül mekanizması, herhangi bir davranışı tekrar edip etmeyeceğimizi belirler çünkü bize zevk veren davranışları tekrar etme eğilimimiz artar. Şeker de, bağımlılık yapan maddeler (eroin, tütün, kokain, vb.) gibi beynimizdeki bu mekanizmayı tetiklemektedir.

sigara, tütün, bağımlılık, nikotin

Tolerans

Bağımlılık yapan maddelerin etkisi o kadar büyüktür ki bahsettiğimiz ödül mekanizmasının doğal işleyişini bozarlar. Bu nedenle madde kullanan kişiler zamanla daha fazla miktarda madde kullanma ihtiyacı hissederler. Buna tolerans denir. Ancak tolerans, şekerde görülmez. Her seferinde daha fazla şeker tüketme ihtiyacı ortaya çıkmaz.

Örneğin; 2 adet sigara içen bir kişi zamanla 10 adet, hatta 1 paket sigara tüketir hale gelir. Bu durumu çikolatada görmezsiniz.

bayram şekeri, şeker, şekerleme, renkli çikolatalar

Yoksunluk

Bağımlılığın ölçütlerinden diğeri ise; bağımlılık yapan maddeye ulaşılamadığında ortaya çıkan yoksunluk belirtileridir. Çok yoğun şeker tüketimi olan kişilerin şekersiz kaldıklarında yoksunluk benzeri belirtiler yaşadığı görülmüştür. Ancak madde kullanma isteği zamanla artarken, şekersiz kalındığında şeker tüketme isteği giderek azalmaktadır.

Diyetisyen, besin analizi, diyet gözlemi, beslenme doktoru

Madde bağımlılığı ile benzer yanları olsa da, şekerin bağımlılık yaptığına dair bilimsel kanıt bulunmamaktadır.  Bağımlılık hakkında bilgi edinmek, şekerin vücudunuzu nasıl etkilediğini öğrenmek ve beynin ödül sistemini daha sağlıklı yollardan aktive etmek için aşağıda bağlantı adreslerini paylaştığım yazıları okuyabilirsiniz.

528 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

2 yorum

Hacer · 3 Haziran 2020 22:45 tarihinde

Peki şeker vücudumuzdan ne kadar bir sürede atılıyor? Ve şeker söylendiği gibi su tutuyor mu vücutta

    Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 10 Haziran 2020 16:33 tarihinde

    İnternette her ne kadar şekeri belli sürede vücuttan attığı ifade edilen şekersiz detokslara rastlansa da bu mümkün değildir. Şeker vücutta enerji eldesinde kullanılır. Fazlası glikojen olarak depolanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir