Tükçe’de “doğru yemek” anlamına gelen ortoreksiya; bireyin obsesif şekilde saf, temiz, kaliteli, katkı maddesi içermeyen ve organik besinleri tercih etmesiyle ortaya çıkan bir bozukluktur.

kahvaltı, meyveler, besinler, ağaç, avokado, yeşillik, ortoreksiyaOrtoreksiya nervozası olan bireyler “doğru” olduğuna inandıkları beslenme şeklini gerçekleştirmek için çok yoğun zihinsel ve davranışsal çaba harcadıkları gibi programlarına uygun beslenemedikleri zaman aşırı suçluluk ve pişmanlık hissederler.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, ortoreksiyaZamanlarının çoğunu beslenmelerini planlayarak geçirdikleri için ortoreksiyalılar, sosyal hayattan git gide uzaklaşırlar. Özellikle yeme zamanını ve şeklini etkileyecekse, davetlere ve tatillere gitmeyi reddederler.

depresyon, erkek, siyah beyaz, yalnızlık, ortoreksiyaDiğer bireylerin beslenme davranışlarını sert şekilde yargılayan ve eleştiren ortoreksik bireyler; besinlerin üretim, hazırlanma, ambalajlanma ve pişirilme yöntemlerine yönelik obsesif düşüncelere sahiptir:

Besinlerde kimyasal gübre veya ilaç kullanıldı mı?
Sütünü tüketeceğim hayvan hormonlu mu?
Hangi besinleri birlikte tüketirsem vücuduna daha az zarar verir?
Besine temas eden ambalaj kanserojen madde içeriyor mu?

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme, ortoreksiyaHenüz bir hastalık kategorisinde değerlendirilmese de ortoreksiya nevroza ile yaşayanların oranı son zamanlarda artış göstermektedir. Diğer yeme bozuklukları gibi bütüncül şekilde ele alınması gereken ortoreksiya nervozanın tedavisi için hekime başvurduktan sonra diyetisyen ve psikolog desteği almanızı öneririm.

386 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir