Altın kök bitkisi olarak da bilinen Rhodiola rosea, Sibirya’nın yüksek bölgelerinde yetişiyor.

Rhodiola, rhodiola rosea, altınkök, altın kök, sarı gül

1 · Rhodiola rosea strese karşı kullanılabilir mi?

Rhodiola rosea‘nın konsantrasyonu yükseltmek, stresi azaltmak ve hafızayı güçlendirmek amacıyla kullanılabileceği ifade ediliyor.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak

2 · Rhodiola rosea, halsizliği ve yorgunluğu azaltabilir mi?

Güçlü ve doğal bir adaptojen olduğu belirtilen Rhodiola rosea, vücuda direnç kazandırarak yorgunluğu azaltabiliyor. Bu amaçla ana öğünlerden 15-30 dakika önce, 5-10 damla¹ Rhodiola rosea kullanılıyor. Klinikte ise 200-600 mg/gün¹ kullanılıyor.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,, mutsuz, kadın, üzgün, siyah beyaz, bekle, obezite, yeme davranışı

3 · Rhodiola rosea, egzersiz kapasitesini yükseltir mi?

Rhodiola rosea‘nın egzersiz kapasitesini artırdığı ifade ediliyor. Özellikle tırmanma sporunda yararlı etkilerinin bulunabileceği belirtiliyor.

tırmanma, dağcılık, tırmanış, climbing

4 · Rhodiola rosea, depresyona karşı kullanılabilir mi?

Dopamin ve serotonin düzeylerini artırması nedeniyle Rhodiola rosea‘nın depresyona karşı kullanılabileceği ifade ediliyor.

gıda takviyesi, besin desteği, suplement, supleman, sporcu gıdası, f vitamini, d vitamini, a vitamini, damla, ampul, yağ

5 · Hipotiroidi hastaları Rhodiola rosea kullanılabilir mi?

Hipotiroidi ile yaşayan bireylerde görülen halsizliğin ve yorgunluğun hafifletilerek² yaşam kalitesinin yükseltilmesinde Rhodiola rosea‘nın yararlı olabileceği bildiriliyor.

Rhodiola, rhodiola rosea, altınkök, altın kök, sarı gül

Uyku kalitenizi düşürebileceğinden Rhodiola rosea‘yı akşam saatlerinde kullanmanızı önermiyorum. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

¹ Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller. Üçüncü baskı, s. 93-94, Hayy Kitap
² Yeşilada, E. (nd). Tiroid hormonu yetmezliğinde etkili bitkisel seçenekleri var mı, erdemyesilada.com
705 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

2 yorum

Merve · 11 Haziran 2020 10:14 tarihinde

Daha önce altin çileği duymuştum ama aktık kim şaşırdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir