Dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir.

ramazan, kuran, islam

Vücudun sıcaklık dengesini sağlayan, sindirime yardımcı olan ve toksinlerin vücuttan atımını destekleyen su;  ramazan bayramında en çok ihmal edilen besinlerin başında geliyor.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

Ramazan bayramında ve sonrasında sıvı tüketiminizi artırmak adına bu önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Güne 2 su bardağı ılık su ile başlayın
  • Her ana öğününüzden hemen önce 1 su bardağı su tüketin
  • Öğle ya da akşam öğününüze soğuk veya sıcak çorba ile başlayın
  • Ara öğünlerinizden birine kefir veya ayran ekleyin
  • Ara öğünlerinizi hoşaf, komposto veya smoothie ile zenginleştirin
  • Otururken veya televizyon izlerken göz hizanızda su bulundurun
  • Yatmadan önce 1-2 su bardağı ılık su tüketin

içme suyu, su

Ramazanda beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

408 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

2 yorum

Ramazan bayramında sindirim sorunları yaşamamak için bunlara dikkat edin! – Momentum · 23 Mayıs 2020 18:21 tarihinde

[…] Vücudun sıcaklık dengesini sağlayan, sindirime yardımcı olan ve toksinlerin vücuttan atımını destekleyen su;  ramazan bayramında en çok ihmal edilen besinlerin başında geliyor. Burada yer alan yazımı inceleyerek ramazan bayramında da su tüketiminizi artırabilirsiniz. […]

Ramazan bayramında su tüketimimi nasıl artırırım? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 24 Mayıs 2020 20:37 tarihinde

[…] Dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir. Vücudun sıcaklık dengesini sağlayan, sindirime yardımcı olan ve toksinlerin vücuttan atımını destekleyen su;  ramazan bayramında en çok ihmal edilen besinlerin başında geliyor. Ramazan bayramında ve sonrasında sıvı tüketiminizi artırmak adına bu önerileri uygulayabilirsiniz. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir