Birlik ve dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir.

ramazan, kuran, kitap, islam

Ramazan bayramında sindirim sorunları yaşamamak dikkat etmenizi önerdiğim üç konu:

  • Lif alımınızı artırın
  • Su tüketiminizi gözden geçirin
  • Doğru pişirme yöntemlerini kullanın

1 • Ramazan bayramında lif alımınızı artırın

Sindirim sistemi sağlığını korumak adına için diyet posası (lif) bakımından zengin beslenmelisiniz. Oruç tuttuğunuz süre boyunca sindirim sistemi sorunları yaşadıysanız, ramazan bayramı ile beslenme düzeninizi değiştirdiğinizde bu sorunlarınız daha da artabilir.

  • Kuru fasulye, kuru nohut, barbunya, börülce, maşallah fasulyesi ve yeşil mercimek gibi baklagiller
  • Taze ve kuru meyveler
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Kepekli makarna, bulgur pilavı ve esmer pirinç pilavı
  • Tam buğday, çavdar, yulaf ve rüşeym unlu ekmekler

Yukarıdaki besinleri diyetinize ekleyerek lif alımınızı ramazan bayramında da artırabilirsiniz.

baklagiller, fasulye

2 • Ramazan bayramında su tüketiminizi gözden geçirin

Vücudun sıcaklık dengesini sağlayan, sindirime yardımcı olan ve toksinlerin vücuttan atımını destekleyen su;  ramazan bayramında en çok ihmal edilen besinlerin başında geliyor. Burada yer alan yazımı inceleyerek ramazan bayramında da su tüketiminizi artırabilirsiniz.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

3 • Ramazan bayramında doğru pişirme yöntemlerini kullanın

Pişirme işlemi; besinlerin sindirimini kolaylaştırmakta, lezzetlendirmekte ve mikroorganizmaların hızlıca üremesini önlemektedir. Haşlama, fırınlama ve ızgara en sağlıklı pişirme yöntemleridir.

Pişirme yöntemleri, tencere, fırın, haşlama, kırmızı kapaklı tencere, aşçı

Ramazanda beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

112 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir