Beraberlik ve dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygı duygularının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir.

ramazan, kuran, islam, kitap, cami, ibadet

1 • Güne kahvaltı ile başlayın

Kahvaltı öğününü, güne zinde başlamanızı sağlayacak ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına destek olacaktır. Ramazan bayramında kahvaltı öğününe ilişkin geniş bilgi için buradaki yazımı inceleyebilirsiniz.

yoğurt, kahvaltı, atıştırma

2 • Ara öğünlerinizi ihmal etmeyin

Ceviz, badem, kavrulmamış fındık ve Antep fıstığı gibi yağlı tohumlar ile birlikte mevsim meyvelerini tüketerek ara öğün oluşturabilirsiniz. Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa sade dondurma veya sütlü tatlılar da ara öğününüz için seçenek olabilir.

ceviz, taze ceviz, yeşil

3 • Porsiyon kontrolünü sağlayın

Ramazan bayramında da küçük miktarlarda ve sık beslenmeye devam ederek 4, 5 veya 6 öğün yapmanız; hem sindirim sisteminizi yormayacak hem de ağırlık kontrolünüzü destekleyecektir.

  • Yemek hazırlarken veya pişirirken atıştırma yapmayın.
  • Hem ana hem de ara öğünlerinizi kendi tabağınızı oluşturarak yapın. Böylece besinleri hangi miktarda tükettiğinizi net biçimde görmüş olacaksınız.
  • Daha küçük tabaklar kullanmaya özen gösterin.

incir, imbik, süt

4 • Sıvı alımını ihmal etmeyin

Uzman diyetisyeninizden yardım alarak günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını hesaplayın. Sıvı gereksiniminizi saf su ve maden suyu gibi kaliteli kaynaklardan sağlayın.

su, içme suyu, temiz kalabak su, hamidiye su, metal su matarası

Ramazanda beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

413 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir