Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içinde sevgi ve saygının paylaşıldığı ramazan bayramı, beslenme alışkanlıklarının değiştiği özel günlerden biridir.

ramazan, islam, iman, ibadet, cami

Oruçla beraber değişen öğün sayısı ve saatleri, bayramın ilk günüyle birlikte yerini yeni beslenme düzenine bırakıyor.

saat, zaman, vakit, ara öğün, beyaz

Kahvaltı öğünü, güne zinde başlamanızı sağlayacak ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına destek olacaktır.

yumurta, avokado, omlet, kahvaltı

Ramazan bayramı boyunca güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa, kahvaltınızda bu besinlere yer verin:

  • Beyaz peynir  veya yağsız lor peyniri veya kaşar peyniri
  • Haşlanmış veya yağsız tavada pişmiş yumurta
  • Az tuzlu siyah zeytin veya yeşil zeytin veya ceviz veya badem
  • Mevsim sebzeleri veya yeşil yapraklı sebzeler
  • Tam buğday, çavdar, yulaf veya rüşeym unlu ekmek
  • Şekersiz siyah çay, bitki çayları veya meyve çayları

Uzman diyetisyeninizin önerisi doğrultusunda peynir türlerinin, sebzelerin ve bitki çaylarının bazılarını diyetinizden çıkartmanız gerekebilir.

kahvaltı, meyveler, besinler, ağaç, avokado, yeşillik

Ramazanda beslenme hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

140 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

1 yorum

Ramazan bayramında sağlıklı beslenmenin 4 adımı – Momentum · 23 Mayıs 2020 17:30 tarihinde

[…] Kahvaltı öğününü, güne zinde başlamanızı sağlayacak ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına destek olacaktır. Ramazan bayramında kahvaltı öğününe ilişkin geniş bilgi için buradaki yazımı inceleyebilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir