Yeme davranışlarınız; genetik yapınızdan, hormonlarınızdan, içinde bulunduğunuz kültürden, medyadan ve çevresel koşullarınızdan etkilendiği gibi ruhsal durumunuzdan da etkilenir.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak,pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,

Obeziteniz de olsa, ideal vücut ağırlığına sahip de olsanız; duygularınız ve düşünceleriniz yeme alışkanlığınızı etkileyerek ağırlığınızı kontrol etmenizi zorlaştırabilir.

pişmanlık, stres, üzüntü, erkek, masa, yalnız, oturmak, pankek, hamur, bal, yağ, mevye, böğürtlen, berry,, mutsuz, kadın, üzgün, siyah beyaz, bekle, obezite, yeme davranışı

Nasıl, nerede ve ne kadar yediğiniz; öfke, gerginlik, can sıkıntısı, mutluluk, sevinç ve heyecan gibi duygularla yakından ilişkilidir. Bedeninizi farklı yönlerden etkileyen bu duyguların ortaya çıkardığı hisler sizi rahatsız edebilir.

kadın, mutsuz, yalnız, üzgün, yeme, aşırı yeme, yeme bozukluğu

Duygularınızla beraber gelen rahatsızlık ve sıkıntı hislerine katlanmamak ve daha iyi hissetmek için yemek yemeğe yöneldiğinizde bir süre sonra büyük bir suçluluk veya pişmanlık hissedersiniz. Hatta ortaya çıkan suçluluk ve pişmanlık duygularını yaşamak size sıkıntı verdiğinden; yeniden yemek yiyerek ya da sağlıklı olmayan yollarla ağırlık kaybetmeye çalışarak rahatlamaya çalışırsınız.

dondurma, tatlı, yemek, duygusal yeme, aşırı yeme

Yiyecekleri, rahatlamanın ve iyi hissetmenin bir yolu olarak sıklıkla kullandığınızda bu durum bir kısır döngü haline gelir.

yaşam tarzı, yaşam değişikliği, yeme, obezite, obez, elma, muz, dumbel, mezura

Siz de böyle bir döngü içinde olduğunuzu gözlemlediyseniz; yeme davranışınızı değiştirerek yeni bir yaşam tarzı oluşturmak için diyetisyeniniz ve psikoloğunuza başvurabilirsiniz.

485 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

1 yorum

Yorgunlukla savaşan 6 besin ögesi! – Momentum · 20 Temmuz 2020 09:55 tarihinde

[…] bedensel ve ruhsal açıdan kişinin verimliliğinin düşmesini ifade […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir