Bazı danışanlarım, “bağımlılık yapan ve hasta olmaktan daha kötü duruma getiren psikiyatrik ilaçları kullanmak istemedikleri için” bana başvurduklarını ifade etseler de ilaç tedavisini gerektiren durumlar vardır.

ilaç, hap, kapsül, antibiyotik, multivitamin, mineral, besin desteği, balık yağı

Psikolojik bozukluklar kısa sürede ortaya çıkmadığı gibi tedavileri de belli bir zaman alır. Bu süre kişiden kişiye ve bozukluğun niteliğine göre değişir.

ilaç, ilaç kutusu, hafta, günler, psikiyatrik ilaç

Beyindeki kimyasalların işleyişini düzenleyen ve etkilerini 2-4 hafta içinde gösteren psikiyatrik ilaçlar, ilk haftalarda bulantı ve iştahsızlık yapabilir. Psikiyatrist tarafından reçete edilen ilaçlar en az 6-12 ay kadar kullanılması gerekebilir.

beyin, ilaç, psikoloji, psikiyatri, antidepresan

İlaçlar aniden bırakıldığında:

  • mide bulantısı, yorgunluk, ağrı
  • öfke, kaygı
  • baş dönmesi, uykusuzluk, titreme
  • odaklanma güçlüğü

gibi tepkilerin ortaya çıkması ve hastalık belirtilerinin yeniden yaşanması sebebiyle çoğu kişi tekrar ilaç kullanması gerekeceğini, ilaçsız yaşayamayacağını ve bu ilaçların bağımlılık yaptığını düşünür.

ilaç, ilaçlar, hap, pikiyatri, bağımlılık

İlaçların, tedavi sonlanmadan ve hekim kontrolü dışında bırakılması sonucu ortaya çıkan belirtiler bağımlılıkla karıştırılmamalıdır. Antidepresan, kaygı giderici ve duygudurum düzenleyici ilaçların bağımlılık yaptığına dair bilimsel kanıt yoktur.

513 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir