İnsan bağırsağında 100 trilyon kadar yararlı ve zararlı bakteri yaşıyor. Yararlı bakterilerden ve mayalardan oluşan mikroorganizmalara probiyotik deniyor.

gut, bağırsak, ikinci beyin, sindirim, barsak, probiyotik

Probiyotikler, kabaca laktobasillus, laktokokus ve bifidobakteriyum olarak üçe ayrılıyor.

gut, bağırsak, ikinci beyin, sindirim, barsak, probiyotik

Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanser türleri ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmak üzere probiyotikler geliştirilmeye devam ediyor.

probiyotik, Besin desteği, ilaç, gıda takviyesi, diyet ilacı

Probiyotik besinler nelerdir?

Kefir, yoğurt ve ayran gibi fermente süt ürünleri, probiyotik besinlerin başında gelse de bu besinlerde bulunan probiyotik mikroorganizma sayısı, gereksinimin çok altındadır.

yoğurt, çilek, kırmızı meyveler, kitap, tatlı, sütlü tatlıTurşu probiyotik bir besin mi?

Turşu her ne kadar probiyotik bir besinmiş gibi lanse ediliyor olsa da turşudaki mikroorganizmalar, probiyotik bakteri grubu içinde yer almıyor.

salamura, turşu, konserve

Tarhana ve ekşi mayalı ekmek neden probiyotik besin değil?

Ekşi mayalı ekmek ve tarhana gibi besinler hazırlanırken pişirilmeleri nedeniyle probiyotik özelliklerini kaybediyor. Çünkü pişirilen hiçbir besinde canlı mikroorganizma kalmıyor.

ekmek mayası, yeast, maya

Herhangi bir kronik hastalığınız bulunmuyorsa, probiyotik beklentisine girmeden; kefir, yoğurt, ayran, ekşi mayalı ekmek ve tarhana kullanabilirsiniz.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Çok miktarda tuz içermesi nedeniyle turşuyu diyetinize nadiren eklemenizi öneriyorum. Sağlıklı günler.

548 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir