Portakal, mandalina, limon, greyfurt, bergamot, lime, kamkat ve turunç gibi bitkilere turunçgiller veya narenciye deniliyor.

serbest radikaller, meyve, taklit, tağşiş, renkli diyet, portakal, turunçgil, şekerleme, turuncu

1 · Portakalda hangi besin ögeleri bulunur?

Portakal; diyet posası, bitkisel protein, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini (niyasin), C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, pektin ve polifenol içeriyor.

2 · Portakalın kanserden koruyucu özelliği bulunuyor mu?

Portakalda bulunan hesperidin ve portakalın kabuğunda bulunan limonen kanser türlerine karşı vücudu koruyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

3 · Portakal, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Büyük boy bir portakalın yarısı (150 gram), 65-70 Kcal’dir. Obezite ile yaşayan veya ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, uzman diyetisyenlerine danışarak ara öğünlerine portakal ekleyebilirler.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

408 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir