Belirli bir zaman dilimi içinde besin veya sıvı alımından kaçınmayı ifade eden orucun; karaciğer, mide, kalp ve damarlar üzerinde olumlu etkilerinin bulunabileceği belirtiliyor.

incir, meyve, oruç, ramazan, sofra, süt, ibrik, bakır

Oruçla birlikte beslenme düzeninin değişmesi, öğün saatlerinin farklılaşmasına yol açıyor. Bu durum vücut ağırlığınızı doğru şekilde takip etmeniz gereken saat aralığını da değiştiriyor.

saat, zaman, vakit, ara öğün, beyaz

Oruçluyken en doğru tartımın ne zaman yapılması gerektiği konusunda bilimsel bir çalışma bulunmasa da danışanlarıma haftanın yalnızca bir günü, iftar öğününden 3-5 saat önce tartılabileceklerini belirtiyorum. İftar öğününe çok yakın yapılan tartımlar, sıvı kaybı nedeniyle gerçeği yansıtmaz.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

Ağırlık takibinin belki de en önemli aşamasının doğru tartım olduğunu hatırlatıyor, sağlıklı günler diliyorum.

913 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Oruçluyken en doğru tartım ne zaman yapılmalı? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 10 Mayıs 2020 13:01 tarihinde

[…] Belirli bir zaman dilimi içinde besin veya sıvı alımından kaçınmayı ifade eden orucun; karaciğer, mide, kalp ve damarlar üzerinde olumlu etkilerinin bulunabileceği belirtiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir