Oruç tutan bireylerin gün doğumundan önce tükettikleri öğünü ifade eden sahur, oruç tutan pek çok kişi tarafından ihmal ediliyor. 

1 • Sahur öğünü, aşırı sıvı kaybını engelliyor

Sahur öğününü atlamayarak sıvı kaybınızın en az düzeyde kalmasını sağlayabilirsiniz.

yemek, öğün, besin, tabak, yemek yeme

2 • Sahur öğünü, halsizliği ve yorgunluğu azaltıyor

Sahur öğününü atlayan bireyler, kan şekeri düşüklüğü nedeniyle gün içinde halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve uyku hali yaşayabiliyor.

yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, tükenmişlik, uykusuzluk

3 • Sahur öğünü, baş ağrısını azaltıyor

11-17 saatlik oruç süresince düşen kan şekeri düzeyi, baş ağrısını beraberinde getirebiliyor.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

4 • Sahur öğünü, oruca bağlı mide ve bağırsak şikayetlerini azaltıyor

Sahur öğününüzü yaparak oruçla beraber yaşanabilen hazımsızlık, gaz, gastrit, reflü, ülser gibi mide ve bağırsak şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

sağlıklı menü, Etler, kırmızı et,

Sahur öğününün atlanmamasının yanında bu öğünün niteliği de önemli. Sahur öğününde hangi besinleri tüketebileceğinizi burada yazdım. Oruç beslenmesi hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

598 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir