Öfkenizi kontrol edebiliyor musunuz? Büyük ihtimalle hayır… Peki, çevrenizde öfkesini kontrol edemeyen ve bundan yakınan kaç kişi var? Bu kadar çok insan bu duygudan rahatsız oluyor ve onu kontrol edemiyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir.

öfke duygusu

Öncelikle öfkeyi ele alalım. Öfke bir duygudur; korku, sevinç, kaygı, pişmanlık gibi. Duygularınız birçok şekilde ortaya çıkar. Olumlu veya olumsuz olabilir. Öfke olumsuz bir duygudur. Çok iyi hissettirdiğini söyleyemezsiniz.

öfke patlaması

Öfkelendiğinizde bedeninizde oluşan tepkilere bakalım. Kas geriliminiz artar, daha sık nefes alıp verirsiniz, kalp atışınız hızlanır, adrenalin salgınız artar, mide ve bağırsaklarınız çalışmayı yavaşlatır, vücudunuz titrer, ağızda kuruluk oluşur, daha çok terlersiniz, vücut sıcaklığınız artar… Peki tüm bu rahatsız edici durumlar niçin ortaya çıkar?

öfke duymak

Bir örnekle başlayalım. Yavru bir kedi düşünün, bu kediyle oynarken onu bir köşeye sıkıştırıp hareket etmesini engellerseniz ne olur? Dişlerini gösterip, sırtını kabartır ve tırnaklarını gösterir. İşte bu öfke tepkisidir. Çünkü bu kedinin sınırlarını zorladınız ve ihlal ettiniz.

öfkeli kedi

Kedi örneğinden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz: Öfke; engellenme, tehdit veya haksızlık karşısında oluşan bir duygudur ve sizi bu tehdit edici durumu ortadan kaldırmaya yöneltir. Aslında yukarıda saydığımız bedensel tepkiler de siz öfke duygusunu hissetmeye başladığınız anda vücudunuzun, tehli­keyle baş etmek için hazırlanmaya başlamasıyla ortaya çıkar.

öfkelenmek

Bu nedenle öfkenin kendisi problem değildir. Öfke son derece normal ve yaşamınızı sürdürmeniz için gerekli bir duygudur. Duygusal bir tepkidir ve sizi tehditlere karşı uyararak kendinizi korumanıza olanak sağlar. Asıl problem olan, gerçekten bir tehdit olmadığı halde öfke duygusu yaşamanız ve öfkenizi ifade etme şeklinizdir.

öfke duygusunu yenmek

Öfkenizin sağlıklı ve işe yarar olabilmesi için öncelikle varlığını kabul edin. Kendinizi ifade etmeden önce neden ve kime öfkeli olduğunuzu kendinize sorun. Sizi tehdit eden, engelleyen veya adalet duygunuzu sarsan durum veya olayı değerlendirin. “Sınırlarınız gerçekten ihlal edildi mi?” bunu kendinize sorun. Konuşmak için uygun yeri, zamanı ve ifadeleri seçmeye çalışın.

öfke ile başa çıkmak

Eğer öfke duygusu sizin için genel bir sorunsa; öfkenizi tetikleyen durumları ve öfkenizin biçimini tanımlayın, sakinleşmeye yönelik egzersizleri düzenli olarak yapın, şiddete yönelik davranışları asla kabul edilebilir çözümler olarak değerlendirmeyin, çevrenizdekilere öfkelendiğinizi söyleyin, mümkün ise kendinizi öfkeli olduğunuz ortamdan uzaklaştırın ve kontrolünüzü yeniden kazandığınızda konuşun, kişisel saldırılara cevap vermeyin.

öfke anında ne yapılmalı

Son olarak unutulmamalıdır ki öfke;

  • Bir öç alma veya intikam yolu değildir.
  • Başkalarını suçlama biçimi değildir.
  • Şiddet göstermeye veya suç işlemek için bir neden değildir.
  • Başkalarını kontrol etme yolu değildir.
  • Bir haklı olma yolu değildir.
977 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

3 yorum

Çilem · 8 Ekim 2019 16:29 tarihinde

Emeğinize sağlık,guzel bir yazi. Ilk olarak bir insanın olaylar karşısında çabuk öfkelenmesinin temeline bakılmalı degil mi? Cunku insan olmadık şeylere de öfkeleniyor. Sakinleşmeye yönelik egzersizler nelerdir?

Psikolog Cenk UMUR · 8 Ekim 2019 19:02 tarihinde

Teşekkürler Çilem Hanım. Kişiyi öfkelendiren olay ve durumları tespit etmek oldukça önemli. Böylece öfke ile ilgili sorunlar daha iyi yönetilir. Ancak bu temeli bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bu durumda kişinin bir uzmandan psikolojik destek almasını öneririm. Sakinleşmek için birçok yöntem mevcut. Bunların başında nefes ve gevşeme egzersizleri gelmekte. Bununla ilgili de bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu – Momentum · 8 Temmuz 2020 12:42 tarihinde

[…] tıkınırcasına yeme atakları, vücut ağırlıkları ve fiziksel görünümleri nedeniyle öfke, kaygı ve tiksinme hissettiklerinden, sıkıntı veren bu duygulardan uzaklaşmak için yeniden […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir