Uyku isteğinize karşı koymaya çalıştığınız oldu mu? Eğer bunu denediyseniz ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz demektir. Yemek yemeyi veya diğer temel ihtiyaçlarımızı uzun süre erteleyebiliriz ancak uykuya direnmemiz neredeyse imkansızdır.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun
Hiç uyumadıklarını iddia eden kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda; bu kişilerden bazılarının fark etmeden uyudukları, bazılarının ise 1-2 saniyelik “mikro uyku”ya daldıkları gözlemlenmiştir. Aslında ne kadar uğraşırsak uğraşalım, sonunda uykuya dalmamız kaçınılmazdır.

yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, tükenmişlik, uykusuzluk
Neden uykuya ihtiyacımız var?

Çoğumuz uykunun gerekli olduğunu düşünsek de, neden uyuduğumuz tam olarak bilinmemektedir. Bilim insanları, beynin dinlenmesi ve gelişmesi için uykunun önemli etkilere sahip olduğunu saptamışlardır. Uykusuz kalıp zihnimizi aktif olarak kullanmamız gereken zamanlarda dikkat ve konsantrasyon sorunları yaşamamız bunu destekler niteliktedir.

beyin, kafa, sinir, beyin lobları, nöron
Uyku beynimizin dinlenmesi için gerekli olsa da, öğrenme süreçlerimizi ve belleğimizi desteklemesi bakımından daha büyük bir öneme sahiptir. Bebeklerin günde 13-16 saate kadar uyumaları ve bebeklik döneminde beyin gelişiminin diğer dönemlere oranlara daha hızlı olması bu durumu açıklamaktadır.

Dambıl, dumbel, dummbel, dummbell, dumbell
Peki gün içindeki fiziksel aktivitemiz ile uyku arasında bir ilişki var mı?

Hayır, uykunun işlevi bedensel olarak yenilenmemiz değildir. Yapılan araştırmalara göre uyku ile egzersiz birbirlerini çok da etkilememektedir. Vücudumuzun dinlenmesi için gerekli olsa da uykunun temel işlevi beynimizle ilgilidir.

491 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir