Silybum marianum bitkisinin tohumunu ve tohum özütünü ifade eden milk thistle; gengel¹, deve dikeni, mübarek diken veya Meryem ana dikeni olarak biliniyor.

kengen, gengen, meryem ana dikeni, silimarin, devedikeni, deve dikeni, eşek dikeni

İçerdiği silimarin nedeniyle milk thistle takviyesinin akut ve kronik karaciğer yetmezliğinin tedavisinde etkili olduğu¹ belirtiliyor.

gnc, kengen, gengen, meryem ana dikeni, silimarin, devedikeni, deve dikeni, eşek dikeni

ALT ve AST gibi enzimlerin kandaki düzeylerinin yükselmesi, karaciğer hücrelerinde hasarın bulunduğunu gösteriyor. Bu duruma; besin toksinleri, mantar zehirlenmesi, alkol, hepatit veya ilaçlar neden olabiliyor.

karaciğer yağlanması, hepatosteatoz

Etki mekanizması henüz netleşmemiş olsa da² milk thistle, karaciğer hücre hasarının tedavi edilmesini¹ destekliyor.

kengen, gengen, meryem ana dikeni, silimarin, devedikeni, deve dikeni, eşek dikeni

Milk thistle, tip 2 diyabette kan şekerini düşürebiliyor³. Bu nedenle rastgele kullanılmamalıdır.

diyetisyen, diyet yazan doktor, beslenme uzmanı, diyetetik uzmanı, beslenme uzmanı

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yeşilada, E. (2020). Karaciğerimizin dostu bir bitki; mübarek diken, erdemyesilada.com/tr/article/desc/53925/karacigerimizin-dostu-bir-bitki-mubarek-diken.html, erişim tarihi: 16.06.2020
²Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 99, Hayy Kitap
³National Center for Complementary and Integrative Health (2016). nccih.nih.gov/health/milk-thistle, erişim tarihi: 16.06.2020
450 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir