Meditasyon, insanların yüzyıllardır zihnin işleyişinde değişiklikler meydana getirmek amacıyla kullandığı yöntemlerden biridir.

Nefese odaklanan Uzakdoğu meditasyonu, Sufi’lerin seması, tesbih çekme, mantralar, zikirler, davul ritmiyle kendinden geçme ve dua etme gibi tekniklere dayanan meditasyonlar kültürden kültüre, zamanla değişse de son yüzyılda modern yaşamın yol açtığı stresi yönetmek için kullanılmaktadır.

insan anatomisi, human anatomy

Meditasyonun insan bedenini nasıl etkilediği merak edilmiş ve yapılan çalışmalarda insanın sempatik sinir sistemini yavaşlattığı sonucuna ulaşılmıştır. Bedenin kendini savunması için gerekli olan sempatik sinir sistemi, ani bir olay karşısında çalışmaya başlar ve bizim stres tepkileri dediğimiz bedensel belirtileri ortaya çıkarır.

nefes-egzersizi-ağaç-rahatlama-sakinlik-huzur-stres

Bu nedenle meditasyon yaparken;

  • kalp atış hızı azalır,
  • metabolizma hızı düşer,
  • solunum yavaşlar,
  • kaslar gevşer,
  • beynin dinlenme durumunda ortaya çıkan alfa dalgaları artar,
  • stresle ilgili kimyasal olan laktik asitin kandaki oranı azalır.

Psikolojik destek, terapi, psikoterapi, psikolog

Yukarıda bahsedilen fizyolojik etkileri sebebiyle meditasyon teknikleri, psikoterapistler tarafından anksiyete bozukluklarında kullanılabilmektedir.

Bedensel rahatlamanın yanında düzenli olarak meditasyon yapan kişiler; duyularının daha çok farkında olduklarını, güçlü duygular yaşadıklarını, zamansızlığı deneyimlediklerini ve dinginlik hissettiklerini ifade etmektedirler.

474 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir