Marul; geniş ve yeşil yapraklara sahip bir ılıman iklim sebzesidir.

marul, kıvırcık, yeşillik

Ülkemizde yalnızca yaprakları çiğ olarak salatalara eklenen marul, Çin’de hem köküyle hem de yapraklarıyla birlikte pişirilerek tüketiliyor.

Et, salata, domates, öğün, marul, yeşillik

Marul; A vitamini, C vitamini, B1 vitamini, K vitamini, potasyum ve magnezyum bakımından zengin bir besindir.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin diyetlerinden yüksek K vitamini içeriği nedeniyle marulu çıkarmaları gerekiyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireylerin  içinde marulun da yer aldığı salatalara öğle ya da akşam yemeklerinde mutlaka yer vermelerini öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

178 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir