Lime, turunç, portakal, mandalina, limon, greyfurt, bergamot ve kamkat gibi bitkilere turunçgiller veya narenciye deniliyor. Misket limonu olarak da bilinen lime meyvesi, küçük boyutu ve çekirdeksiz yapısı ile limondan ayrılıyor.

narenciye, lime, misket limonu

1 · Lime meyvesinde hangi besin ögeleri bulunur?

Lime; diyet posası, bitkisel protein, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini (niyasin), C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, pektin ve polifenol içeriyor.

narenciye, lime, misket limonu

2 · Lime meyvesinin kanserden koruyucu özelliği var mı?

Lime meyvesinde bulunan hesperidin ve meyvenin kabuğunda bulunan limonen kanser türlerine karşı vücudu koruyor.

narenciye, lime, misket limonu

3 · Lime meyvesi, ağırlık kaybını destekliyor mu?

3 adet lime meyvesini (200 gram), 60-65 Kcal’dir. Obezite ile yaşayan veya ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, uzman diyetisyenlerine danışarak çorbalarına, salatalarına ve içeceklerine lime ekleyebilirler.

narenciye, lime, misket limonu

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

699 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir