Likopen, besinlere kırmızı renk veren ve gıda boyası olarak kullanılabilen bir pigmenttir.

kırmızı, meyve, nar, elma, smoothie, nane, içecek, detoks

1 · Likopen hangi besinlerde bulunur?

Yukarıdaki besinler, likopen miktarı en yüksek meyve ve sebzelerdir.

pembe guava, pembe meyve

2 · Likopen, antioksidan özellik gösteriyor mu?

Hücreleri oksidatif strese karşı koruduğu¹ belirtilen likopen, güçlü antioksidan özellik gösteriyor.

3 · Likopen, prostat kanserinde etkili mi?

Kırmızı meyve tüketen erkeklerde prostat kanseri sıklığının düşük bulunduğu belirtiliyor. Elbette likopenin tek başına kanseri önlemesini beklememek² gerekiyor.

çilek, kırmızı, yeşillik

Likopen bakımından zengin besinleri diyetinize eklemenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1 · Hekimoğlu, A. (2011). Likopenin antikarsinojenik etki mekanizmaları. Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Tıp Dergisi, 2011, Cilt 25, Sayı 1, Sayfa(lar) 057-062
2 ­· Yeşilada, E. (nd). Domates, likopen ve kanser. erdemyesilada.com/tr/domates-likopen-ve-kanser-a
503 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir