Kuru fasulyenin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada önemli etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir.

1 • Kuru fasulyenin sağlığa katkıları nelerdir?

  • Diyabetle yaşayan bireylerin kan şekeri kontrollerini kolaylaştırmaktadır.
  • Kansere karşı koruyucu olduğu bildirilmektedir.
  • Kabızlık sorununa karşı kullanılabileceği belirtilmektedir.

1 su bardağı kuru fasulyede, 11 gram lif (diyet posası) bulunduğundan kuru fasulye; kolesterolü düşürmekte, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik göstermektedir.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

2 • Kuru fasulye, hangi miktarda tüketilmelidir?

Sağlıklı bireyler, haftada en az 4 su bardağı kadar kuru baklagil (kuru fasulye, yeşil mercimek, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi) tüketmelidir.

baklagiller, fasulye

3 • Kuru fasulyede ne kadar protein bulunur?

1 su bardağı (160 g) kadar kuru fasulyede 35 gram protein bulunmakadır.

yeşil mercimek yemeği

4 • Kuru fasulye, ağırlık kaybını destekler mi?

Bitkisel protein içeriği yüksek olan kuru fasulye, ağırlık kaybını desteklemektedir. Ayrıca kuru fasulye; uzman diyetisyen denetiminde yürütülen beslenme tedavilerinde kırmızı et, tavuk ve hindi gibi besinlerle değişimli olarak önerilmektedir.

Yeşil mercimek hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

870 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

3 yorum

4 soru ve 4 yanıtla: “Kuru fasulye” – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Nisan 2020 15:27 tarihinde

[…] Kuru fasulyenin de dahil olduğu kuru baklagiller; hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada devamı… […]

Alerjiye neden olabilen 10 besin! – Momentum · 22 Nisan 2020 13:50 tarihinde

[…] etkileri bulunan gıdalar olarak tanımlanan fonksiyonel besinlerdir. Kuru fasulye hakkında geniş bilgi için buradaki yazıma göz […]

Kabızlıkla savaşan 5 besin! – Momentum · 15 Mayıs 2020 23:03 tarihinde

[…] Kuru fasulye, kuru nohut, barbunya, börülce, maş fasulyesi, bezelye ve mercimek gibi kuru baklagiller; zengin posa içerikleri nedeniyle kabızlık sorununu hafifletiyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir