Beslenme ve Diyet Yazıları,  Güncel,  Yazılar

Kurban bayramında formunuzu korumanız mümkün!

Kurban bayramında yüksek miktarda kırmızı et ve şeker tüketimi pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Bayramda pişirme yöntemlerine dikkat etmeli ve porsiyon kontrolünüzü sağlamalısınız.

Eti, kurban kesilir kesilmez değil 12 – 24 saat dinlendirildikten sonra haşlama, fırınlama ya da ızgara yöntemlerinden birini kullanarak içinde kırmızılık kalmayacak şekilde ve yeterli sürede pişirerek tüketmelisiniz.

Pişirme yöntemleri, tencere, fırın, haşlama, kırmızı kapaklı tencere, aşçı

Yapısal olarak sert olan taze et; dispepsi (hazımsızlık), diare (ishal) ve konstipasyon (kabızlık) gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için eti, küçük porsiyonlarda ve etkili şekilde çiğneyerek tüketmelisiniz.

Et, salata, domates, öğün, marul, yeşillik

Kırmızı et; kişiyi anemiden (kansızlık) koruyarak yorgunluk ve unutkanlığın önüne geçen B12 vitamininin iyi bir kaynağıdır. Etin içerdiği demir, çinko ve magnezyumun vücut tarafından etkili şekilde kullanılabilmesi için taze sebzeler ile birlikte tüketmelisiniz.

Erkek diyetisyen, manav alışverişi, kese kağıdı, yeşillik

Yüksek tansiyon, tiroid hastalıkları, yüksek kolesterol ve böbrek hastalıklarınız varsa; diyetisyeniniz ile görüşerek diyetinizdeki et porsiyonunuzu düzenlemelisiniz.

bayram şekeri, şeker, şekerleme, renkli çikolatalar

Ziyaretlerde yarım kalan ikram tabağının bitirilmesi yönünde baskıyla karşılaşmak istemiyorsanız, ikramların daha küçük porsiyonlarda getirilmesi yönünde talepte bulunabilirsiniz.

Dondurma, sağlıklı çubuk dondurma

Baklava, şekerpare ve revani gibi şerbetli tatlılar yerine sütlaç, muhallebi veya tavukgöğsü gibi sütlü tatlılar ya da sade dondurma tüketebilirsiniz. Unutmayın ki en sağlıklı tatlı, taze mevsim meyvesi iken onu kuru meyveler takip etmektedir.

Diyetisyen, erkek diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı

Şeker hastalığı, insülin direnci ve tiroid hastalıklarınız varsa; diyetisyenimiz ile görüşerek diyetinizdeki karbonhidrat miktarını düzenlemelisiniz.

doğal mineralli maden suyu, mineral sodası, zengin mineral içeren su

Gerek ziyaretlerdeki tatlı ikramlarının yanında gerekse de kurban eti menülerinde kolalı içecekler ve meşrubat yerine sade maden suyu veya ayran tercih etmelisiniz.

Kurban bayramınızı kutluyor, sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

120 kişi görüntüledi
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir