Koronavirüs’ten korunmanın 6 adımı!

Hayvanlarda sıkça rastlanan bir mikroorganizma olan Koronavirüsün; hayvanlardan insanlara yayılması sonucu 18 Mart 2020 itibarı ile dünya genelinde 8.000’den fazla insan yaşamını yitirmiştir. Koronavirüs başta olmak üzere, enfeksiyondan korunmak için alabileceğiniz önlemleri sizler için hazırladım, keyifli okumalar diliyorum.

etkili el yıkama, lavabo, su, çeşme

1 · Temel hijyen kurallarına uyun

Koronavirüs gibi zarflı virüsler; sabun, alkol, deterjan ve yüksek sıcaklığa dirençsiz olduklarından ellerin etkili biçimde yıkanması, bedenin ve yaşam ortamının temiz olması, virüsün yayılmasını yavaşlatacaktır.

Besin intoleransı, gıda testi, laboratuvar, mikroskop, erkek diyetisyen

2 · Uzman diyetisyen denetiminde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenin

Sağlıklı beslenme; dört temel besin grubunun yeterli miktarda ve dengeli biçimde tüketilmesi ile başlar. Tatlı ya da tuzlu paketli tüm gıdaların tüketim miktarı kısıtlanarak C vitamini, D vitamini, F vitamini, B12 vitamini, Selenyum, Bakır ve Çinko içeren besinler dengeli miktarda tüketilebilir. Bununla birlikte uzman diyetisyeninizin önereceği miktarda protein alarak, her gün 2-3 litre saf su tüketmeniz, savunma sisteminizi destekleyecektir.

Sağlıklı beslenmede 4 yapraklı yonca modeli

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli

3 · Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin

Hafif ve orta şiddette egzersizin bağışıklık sistemi fonksiyonlarını artırdığı ancak yoğun ve uzamış egzersizi takiben bağışıklık sisteminin baskılandığı1 bildirilmektedir.

Şiddetli egzersiz sonrasında bağışıklığın zayıflayarak virüslerin vücuda girebileceği1 ifade edilmektedir. Bu nedenle fiziksel aktivite, bir sağlık uzmanı eşiliğinde, kişiye özgü ve kontrollü biçimde yapılmalıdır.

Sauna, havlu, yeşil, spor salonu

4 · Sigara kullanımınızı gözden geçirin

Tüm dünyada önlenebilir hastalık ve ölüm nedenlerinin başında gelen sigaranın, bağışıklık sistemini zayıflatan bir etken olduğu kabul edilmektedir.

sigara bırakma, sigarayı bırakma, sigara danışma

5 · Düzenli uyuyun

Çalışmalar, düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Günde 5 saatten daha az uyuyan bireylerde obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları daha yüksek oranda görülmektedir. 

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

6 · Stresinizi yönetmeyi öğrenin

Stres karşısında karmaşık tepkiler geliştiren insan bedeninde; solunum ve kalp ritmi artmakta, damar içi oksijen ve kan şekerinin yükselmesiyle kaslar uyarılarak bağışıklık sistemi uyarılmaktadır. Stres yönetimi konusunda bir uzmandan destek almak önemlidir. Bununla birlikte genel öneriler:

  • İbadet, meditasyon, yoga
  • Spor aktiviteleri
  • Spa, hamam ve masaj uygulamaları
  • Uzman diyetisyen denetiminde bireye özel beslenme programları
  • Koku terapisi ile birlikte günlük kısa uyku seansları, özellikle iş stresinin azalmasını2 desteklemektedir.

Dünya Sağlık Örgütü; öksürük, ateş ve solunum sıkıntısı çekenlerin ya da kendisini iyi hissetmeyenlerin kalabalık ortamlardan kaçınmaları gerektiğini bildirmektedir. Bu şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda özellikle seyahat geçmişinizi eksiksiz olarak aktarmanız, virüsün hem yayılmasını engellemede hem de tanı açısından önemsenmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

Yararlanılan kaynaklar

1 · Şenışık, Seher Çağdaş (2015). Egzersiz ve bağışıklık sistemi. Spor Hekimliği Dergisi, Cilt: 50, S. 11-20.

2 · Deveci, Bilal (2019). İş stresi ve turizm işletmelerinde yapılan araştırmalara ilişkin bir değerlendirme. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, cilt 9, sayı 20.

262 kişi okudu
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

“Koronavirüs’ten korunmanın 6 adımı!” hakkında bir yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir