Bazı hormonların ve hücre zarının yapısına kullanılan kolesteroller, çoğunlukla vücutta üretilirken diyetle de az miktarda alınıyor. Hayvansal kaynaklı tüm besinlerde kolesterol bulunuyor.

Dolaşım sistemi, damar ağı, kırmızı ve mavi damarlar, andülasyon, hhp

Kan yağları, kolesterolden ve trigliseritlerden oluşuyor. Kolesterol iyi huylu olarak bilinen HDL ve kötü huylu olarak bilinen LDL kolesterolden oluşuyor.

balık, hamsi, su ürünleri

1 · Balık

Uskumru, sardalye, tuna balığı ve alabalık gibi yağlı balıklar; trigliseridi ve LDL kolesterolü düşürüyor. Total kolesterolü, LDL kolesterolü ve trigliseridi yüksek olan bireyler haftanın 1-2 günü balık tüketebilir ancak total kolesterolü ve LDL kolesterolü yüksek olan bireyler balık yağı takviyesi kullanmamalıdır.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

2 · Zeytinyağı

Zeytinyağı, LDL koleserolü düşürürken HDL kolesterolü yükselterek dislipidemiyi azaltıyor.

yeşil mercimek yemeği

3 · Bitkisel steroller

Bitkisel sıvı yağlarda, yağlı tohumlarda ve baklagillerde bulunan bitkisel steroller, kolesterolün bağırsaklardan emilimini azaltıyor. 200’den fazla sterol bulunuyor.

ekmek, bread, tambuğday ekmeği, beyaz ekmek

4 · Tam tahıllı besinler

Baklagiller ve tam tahıllı ekmekler, kolesterolün düşmesini destekliyor. Ayrıca psilyum, yulaf, guar-gum ve pektin gibi besin takviyeleri de kullanılabilir.

soya, soya fasulyesi

5 · Soya

Yapısında bulunan isoflavan gibi fitoöstrojenler nedeniyle soyanın az miktarda kolesterol düşürücü etkisi bulunabilir. Ayrıca soya, damar sağlığını da koruyor.

beyazçay, yeşilçay, bitki çayı, yeşil çay, beyaz çay

6 · Yeşil çay

Yüksek kolesterolde yeşil çay tüketiminin yararlı etkileri bulunuyor.

ceviz, yağlı tohum, kabuklu kuru yemiş, kuruyemişler

7 · Ceviz

Ceviz, LDL koleserolün düşmesine yardım ediyor. Hipertrigliseridemi durumunda ceviz tüketimini sınırlamak gerekiyor.

badem, çerez, yağlı tohum

8 · Badem

Badem, LDL koleserolün düşmesine yardım ediyor. Badem hakkında detaylı bilgiyi buradaki badem yazımda bulabilirsiniz.

diyetisyen, beslenme uzmanı, doktor, sağlık profesyoneli

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

500 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir