Ana vatanı Amerika kıtası olan biber, ilk kez M.Ö. 7500 yıllarında yetiştirilmiştir.

dolma biberi, dolmalık biber

Biberin; sivri biber, çarliston biberi, paprika, dolmalık biber, kırmızı biber ve domates biberi gibi çeşitleri bulunuyor.

kırmızı biber, sivri biber, acı biber, kıl biber, ince biber

Kırmızı biber; biberlerin bütün halinde kurutulması ve kırmızı renk aldıktan sonra toz haline getirilmesi sonucu elde ediliyor.

Binerin acılık derecesini ölçen araç: Scoville ölçeği

Binerin acılık derecesini ölçen araç: Scoville ölçeği

Kırmızı biber; çok acı, acı, az acı ve tatlı olarak sınıflandırılıyor. Biberlerin acılık miktarını ölçmek için Scoville ölçeği kullanılıyor.

dolma biberi, dolmalık biber

Kırmızı biber; A vitaminiC vitaminiriboflavinB6 vitaminiE vitaminipotasyum ve manganez içeriyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca içeriğinde bulunan kapsaisin nedeniyle kırmızı biber, metabolik hızı artırıyor. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

378 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir