Ana vatanı Akdeniz ve Orta Doğu olan ve dünya mutfağında yaygın şekilde kullanılan kimyon, 100’den fazla kimyasal bileşen içeriyor. İslam inancında kimyonun ölüm dışındaki hastalıkların tamamına şifa verdiğine inanılıyor.

kimyon, kimyonun faydaları, cumin, cummin, diyette kimyon, sarı baharat

1 • Kimyonun besin değeri

Kimyon; kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, A vitamini, piridoksin, C vitamini, D vitamini, E vitamini, bitkisel protein ve bitkisel yağ içeriyor.

2 • Kimyonun fizyolojik etkileri ve yararları

Kimyonun içerdiği timol, ağızdan başlayarak pek çok salgı bezini uyararak sindirim enzimlerini aktive edebilir.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

Bileşiminde bulunan magnezyum, sodyum ve uçucu yağlar sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırabilir. Mide ağrısını hafifletebilir ve mide gazının giderilmesini destekleyebilir.

Kimyon, demir bakımından zengin bir bileşime sahip olduğundan devam eden demir yetersizliği anemisi tedavisini destekliyor.

Antioksidanlar ve serbest radikaller, elektron

Alkaloit, flavonoit ve fenol bileşenlerini yüksek miktarda içeren kimyon, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşarak inflamasyonu engelliyor.

Sindirime uğradığı sırada açığa çıkardığı megalomisin sayesinde kimyonun, besin kaynaklı enfeksiyonların görülme riskini azalttığı bildiriliyor.

grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

Kimyonun, üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı doğal bir tedavi ajanı olduğu öne sürülmektedir. Kimyon çayının astım ve bronşite karşı kullanılabileceği belirtiliyor.

cilt, yüz, deri, e vitamini

İçerdiği E vitamini sayesinde kimyonun cildi nemlendirerek ciltte sarkma, kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin oluşumunu geciktirdiği böylece deriye daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırdığı aktarılıyor.

3 • Kimyonun vücut ağırlığı üzerindeki etkileri

Kimyonun kilo vermeye yönelik etkileri hakkında yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Sağlıklı şekilde ağırlık kaybı için uzman diyetisyeniniz ile görüşmenizi öneriyorum.

Diyetisyen, online diyet, beslenme uzmanı, doktor

4 • Hamilelik ve emziklilik dönemlerinde kimyon kullanımı

Kimyonun hamilelik döneminde kullanımına yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor.

hamile, gebe, hamileler için diyet, gebelikte beslenme

Kimyon, süt salınımını artırarak süt kalitesini yükseltmesi nedeniyle emziklilik döneminde güvenle kullanılabilir.

emzirme, sütüm gelmiyor, süt artırma, bebeğin emmesi

5 • Kimyonun zararları ve yan etkileri

Yüksek miktarda ya da uzun süreli kimyon kullanımı; mide ağrısı, baş dönmesi ve zihin karışıklığına neden olabilir. Düzenli olarak ilaç kullanan hastaların, ilaç etkileşimleri hususunda sağlık profesyoneli ile görüşmeden kimyonu kullanmamalarını öneriyorum.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Diyabet başta olma üzere kronik hastalığı bulunan bireylerin kimyonu uzman diyetisyen danışmanlığında kullanmalarını tavsiye ediyorum. Sağlıklı günler.

1.357 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

8 yorum

Aysel Sivaslı · 21 Ekim 2019 10:58 tarihinde

Hocam böbrek taşı olanların yemesi yasakmı

Sevim özcan · 31 Ekim 2019 11:31 tarihinde

Kokusu benim hoşuma gitmiyor

Sevim özcan · 31 Ekim 2019 11:32 tarihinde

Genede iyi gelicekse Alican

nuran özel · 4 Kasım 2019 09:25 tarihinde

kimyon tavuk yemeklerinde çok yakışıyor, tatlılarda değişik tat için önerirmisiniz

    Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 10 Haziran 2020 17:09 tarihinde

    Tatlılara kimyon koyma geleneği pek yaygın değil. Damak zevkinize uygun olduğunu düşünüyorsanız tüketmenizde sakınca görmüyorum.

meral çay · 6 Kasım 2019 15:06 tarihinde

hocam seviptakipediyoruz sizi kimyonuda kullanıyoruz teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir