Biz uzman diyetisyenler, obezitenin ne denli tehlikeli bir sağlık sorunu olduğunu her defasında ifade ediyoruz. Öte yandan aşırı zayıflık da kişinin sağlığını tehdit ediyor. Eğer siz de zayıfsanız (vücut ağırlığınız düşükse); kalp yetmezliği, osteoporoz ve demir yetersizliği anemisi bakımından risk altında olabilirsiniz.

kalp, maket, damar, koroner arter

Özellikle Koronavirüsün yaşamı tehdit ettiği bu dönemde, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz oldukça önemlidir.

Koronavirüs, maske, şemsiye, kadın, virüs, salgın

Bazı kanser türleri, zayıf bireylerde daha sık görülmektedir. Zayıf erkeklerde cinsel sorunlara daha sık rastlanılmakta ve zayıf kadınlarda doğurganlıkla ilgili sorunlar oluşabilmekte hatta infertilite (kısırlık) daha sık görülmektedir. Ayrıca zayıflık, şişmanlıkta olduğu gibi kişinin özgüvenini azalttığından bireylerin sosyalleşmesini engelleyerek psikolojik sorunlar yaşanmasına yol açmaktadır.

iletşim, sosyal, iişki, sohbet

Beden kütle indeksi 18,5 kg/m²’den az olan bireyler, zayıf olarak değerlendiriliyor ve ağırlık kazanmak (kilo almak) amacıyla uzman diyetisyen ile görüşmeleri gerekiyor.

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

1 • Sıvı tüketiminizi kontrol altına alın

Uzman diyetisyeninizin önerdiği miktarda, her gün 1,5-2 litre su tüketmeye özen gösterin. Gereğinden fazla su tüketimi midede doygunluk hissini artırarak besin tüketiminin azalmasına neden olabilir.

su, soda, limon, maden suyu

2 • Kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız

İçerdiği nikotin nedeniyle bazal metabolizma hızını artıran sigaranın iştahı kapattığı bilinmektedir.

sigara bırakma, sigarayı bırakma, sigara danışma

3 • Fiziksel açıdan aktif olun

Ağırlık egzersizleri başta olmak üzere, kas artışını sağlayacak fiziksel aktiviteler konusunda uzman desteği almayı ihmal etmeyin.

Egzersiz, spor, kadın sporcu, aktivite

4 • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

 • Elinizin altında kuru meyve bulundurun: Kuru meyvelerin enerji değerleri yüksek olmakla birlikte diyet lifi (posa), vitamin ve mineral içerikleri oldukça zengindir.
 • Sütlü tatlı tüketmeyi ihmal etmeyin: Sütlü tatlılar, protein ve kalsiyum alımınıza katkı sağlarken ağırlık kazanmanız için de destekleyici olacaktır.
 • Kahvaltıda çay yerine taze sıkılmış meyve suyu ya da süt tercih edin: Adeta vitamin deposu olan taze sıkılmış meyve suları, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır. 1 büyük bardak taze sıkılmış meyve suyunun enerji değeri 3-5 porsiyon meyveye karşılık gelebilmektedir.
 • Ara öğünlerde süt veya yoğurdun içine ev yapımı reçel, doğal bal veya pekmez ekleyerek tüketin: Günlük kalsiyum, protein gereksinimlerini karşılamak ve sağlıklı beslenmeyi desteklemek adına gün içerisinde ortalama 3-6 porsiyon süt, yoğurt, ayran ya da kefir tüketin.
 • Asitli ve gazlı içecekler yerine ev yapımı limonata ya da meyve sularını tercih edin: Bu yolla doğal ve sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Limonatanıza, kompostonuza bal veya pekmez ilave etmeyi unutmayın.
 • Tüketeceğiniz yağın türüne dikkat edin: Margarin, iç yağı ya da sadeyağ tüketmek yerine zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve fındık yağı gibi bitkisel sıvı yağları tercih edin. Etli yemekleri yağ eklemeden pişirin.
 • Mutfağınız temiz ve ferah olsun: İştah, psikolojik etmenlerden etkilenir. Stresli bir ortamda yemek yemek size keyif vermeyecektir.
 • Hekiminize danışarak enteral beslenme ürünleri kullanabilirsiniz: İyi birer ara öğün seçeneği olabilecek enteral ürünler, günlük almanız gereken enerji, protein, karbonhidrat ve yağ miktarına katkı sağlamış olacaktır.
 • Ana öğünlerinizde içecek tüketmeyin: İçecekler mide kapasitesinin büyük kısmını kaplayarak tokluk hissi oluşturur ve kısa sürede doygunluk yaşamanıza yol açar. Su ya da diğer içecekleri, ana öğünlerinizden 30-45 dakika önce ya da 30-45 dakika sonra tüketebilirsiniz.
 • Salatalarınızı zenginleştirin: Diyet lifi (posa), vitamin ve mineral alımınıza katkı sağlayan salatalarınızın içine zeytin, zeytinyağı, ceviz, peynir ve haşlanmış yumurta ekleyebilirsiniz.
 • Enerji ve besin ögesi içeriği yoğun olan besinleri tercih edin: Uzman diyetisyeninize danışarak ceviz, badem, fındık, Antep fıstığı ve tuzsuz fıstık gibi yağlı tohumlar; kuru meyveler, sütlü tatlılar, malt içecekleri, evde hazırlanmış kekler, tahin ve pekmeze günlük diyetinizde yer verebilirsiniz.

Ağırlık kazanımı hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

655 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir