Keten tohumu, yetiştirilen en eski yağlı tohumlardan biridir. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat, milattan önce 500 yıllarında keten tohumunun müshil etkisinden söz etmiştir.

hipokrat, tıbbın babası

Hipokrat (MÖ 460-370)

1 · Keten tohumunun besin içeriği

Keten tohumu; yağ, diyet lifi ve bitkisel protein içeriyor. Yapısında bulunan ALA (α-linolenik asit) nedeniyle keten tohumu, en zengin bitkisel omega 3 kaynaklarının başında geliyor.

2 · Keten tohumu, kalp-damar sağlığını koruyor

Keten tohumu, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Ancak yaygın görüşün aksine HDL (iyi huylu) kolesterolü yükseltmiyor ve trigliserit değerini düşürmüyor.

keten tohumu, flax seed

3 · Keten tohumu, antioksidan özellik gösteriyor

Kan şekerini hafif düzeyde düşürücü ve iltihap giderici etkinlik gösteren keten tohumu ayrıca antioksidan etki gösteriyor.

karın, kabızlık, turuncu, kadın, çiçek, mide, miğde, bağırsak, barsak

4 · Keten tohumu, kabızlığa karşı kullanılabilir

Bağırsak hareketlerini %30 oranında artırdığı¹ bildirilen keten tohumu, bu işlevini içerdiği diyet liflerinden alıyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

5 · Gebelik döneminde keten tohumu kullanılmamalı

Keten tohumu, gebelik ve emziklilik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Güvenli alım miktarını saptamaya yönelik bilimsel çalışmalar artırılmalıdır.

keten tohumu, flax seed

Keten tohumunun yukarıda ifade ettiğim etkilerinden yararlanmak adına mutlaka öğütülmüş ya da dövülmüş olarak tüketmelisiniz. Geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 126-127, Hayy Kitap · ²National Center for Complementary and Integrative Health (2016). Flaxseed and Flaxseed Oil. nccih.nih.gov/health/flaxseed-and-flaxseed-oil, 01.07.2020 · Görsel 1: tr.wikipedia.org/wiki/Hipokrat, 01.07.2020
551 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir