Yoğurt, içerdiği probiyotikler ve prebiyotikler nedeniyle sağlığa önemli katkıları bulunan bir besinken kefir, Orta Asya ve Kafkaslarda yaygın biçimde tüketilen fermente bir süt ürünüdür. Her ikisinde de bol miktarda protein, kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve probiyotik bulunur.

kefir mayası

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Sindirim kolaylığı”

Kefir, yoğurttan daha kolay tolere edildiğinden laktoz intoleransı ile yaşayan bireylerin süt ve süt ürünleri grubundan kefiri tüketmeleri doğru bir adım olacaktır.

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Probiyotik bakteri sayısı”

Sağlığa önemli katkılar sağladığı düşünülen mikro organizmalara probiyotik denmektedir. 1 su bardağı yoğurtta 10 milyar yararlı bakteri varken kefirde bu miktar 4 katına çıkmaktadır.

kefir, süt, süt ürünleri, ayran, çilek

Kefir ve yoğurdun sağlığa katkıları bakımından farkları: “Bakteri çeşitliliği”

1 su bardağı yoğurtta 5 farklı türde bakteri varken kefirde bu miktar 5 katına çıkmaktadır. Yoğurt ile kıyaslandığında kefir; probiyotik sayısı, çeşitliliği ve sindirim kolaylığı bakımından öne çıkmaktadır. Yoğurt ve kefir hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

336 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

2 yorum

Kefir mi yoğurt mu? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Nisan 2020 15:32 tarihinde

[…] Yoğurt, içerdiği probiyotikler ve prebiyotikler nedeniyle sağlığa önemli katkıları bulunan bir besinken kefir, Orta Asya ve devamı… […]

4 soruda: “Süt” – Momentum · 26 Mayıs 2020 17:54 tarihinde

[…] ve yoğurt arasındaki farkları buradan, kefir mayalama işlemini buradan okuyabilirsiniz. Süt hakkında geniş bilgi için uzman […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir