Karbonhidrat, pektin, organik asit, C vitamini ve tanen içeren karadut meyvesi;  güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini destekliyor.

black murberry, karadut, kara dur, Morus nigra

Karadut ne işe yarar?

  • Karaduta kırmızı-mor renk veren antosiyanin, hem kansere hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu görev üstleniyor.
  • Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık şikayetini azaltıyor.
  • Balgam atımını destekleyerek öksürüğün yatışmasını sağlayabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk ve uykusuzlukta kullanılabilir.
  • Karadut şurubu, aft ve pamukçuğa karşı kullanılabilir.

karadut, kara dut, mulberry, beriler

Karadut, ilaçlarla etkileşiyor mu?

İlaçların büyük bir kısmı karaciğerde sitokrom p450 enzim grubu tarafından metabolize olur. Tıpkı greyfurt suyunda olduğu gibi karadut suyunun da sitokrom p450 enzim grubu (CYP 3A4) üzerinde baskılayıcı etkisi bulunuyor. Bu nedenle alınan ilacın emilirliği ile birlikte yan etkileri de artıyor.

Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen ya da obezite ile yaşayan bireyler, ara öğünlerinde 1/2 su bardağı (60 gram) karadut meyvesi kullanabilirler. Karadut hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

415 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

3 soruda: “Resveratrol” – Momentum · 24 Haziran 2020 10:09 tarihinde

[…] üzüm kabuğu, üzüm suyu, şarap, yer fıstığı, yaban mersini, dut ve böğürtlende bulunan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir