Kanola yağı; kolzanın ıslahı sonucu elde edilen, erüsik asit ve glukosinolat gibi vücuda zararlı etkileri bulunan bileşenler içeren kanola bitkisinden (Brassica napus) elde ediliyor.

kolza, kanola, sarı çiçek

Bitkide bulunan zararlı bileşenler, bitkinin yağına geçmediğinden kanola yağı, besin olarak kullanılabiliyor.

Kanola yağının yağ asidi örüntüsü

Kanola yağı; %62 oranında tekli doymamış yağ asidi, %32 oranında çoklu doymamış yağ asidi ve %6 oranında doymuş yağ asidi içeriyor.

kolza, kanola, sarı çiçek

Kanola yağı, zeytin yağındaki kadar yüksek oleik asit içeriğine sahiptir.

e vitamini, mutfak, ocak, yağ, sıvıyağ

İçerdiği linolenik asit açısından soya yağına benzeyen kanola yağını, sıcak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

172 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir