Kabızlık her ne kadar hastalık olarak değerlendirilmese de önemsenmesi gereken sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir.

tuvalet, banyo, kabızlık, peklik, konstipasyon, kusma, vomiting, boşaltım, wc, kaka,

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız bunları yapmayın

  • İnsülin direnci, diyabet, tiroit ve böbrek hastalıklarınız varsa uzman diyetisyeninize danışmadan kuru meyve kürleri uygulamayın.
  • Kabızlık sorununuzu çözeceğini düşünerek çok miktarda sıvı yağ tüketmeyin.
  • Demir desteği ve mide koruyucu ilaç alıyorsanız, ilgili uzmana danışmadan bunları bırakmayın.
  • Hekiminize danışmadan laksatif (müshil) kullanmayın. Güçlü bir müshil olarak bilinen hint yağını rastgele kullanmayın.
  • Sağlık kuruluşuna başvurmadan lavman yapmayın.
  • Senna (sinameki) içeren çaylar tüketmeyin.

bağımlılık, tedavi, hekim, terapi, madde, danışmanlık

Yukarıda bahsettiğim desteklerin ve uygulamaların uzun süre kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

209 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

1 yorum

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız bunları yapmayın! – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:13 tarihinde

[…] Kabızlık her ne kadar hastalık olarak değerlendirilmese de önemsenmesi gereken sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir